حل مشکلات پخش ویدیو و سازگاری دستگاه‌ها

 

Adaptive Bitrate چیست؟

Adaptive Bitrate Streaming تکنیکی در استریمینگ است که کیفیت ویدیو یا صوت را بر اساس سرعت اینترنت کاربر تنظیم می‌کند. پلیر کاویمو مجهز به این تکنولوژی است و بر حسب سرعت اینترنت کاربر، رزولوشون و بیت‌ریت ویدیو را تنظیم می‌کند. به عنوان مثال وقتی کاربر شما در خانه با ADSL (که معمولاً پایداری خوبی دارد) ویدیو تماشا می‌کند، به راحتی کیفیت 720 یا 1080 را نمایش می‌دهد و اگر در جاده با اینترنت موبایل ویدیو ببیند (که معمولاً نوسان زیادی دارد)، کیفیت را بر حسب سرعت لحظه‌ای اینترنت تغییر می‌دهد؛ مثلاً به محض کاهش سرعت اینترنت، کیفیت را از 720 به 480 و 360 کاهش می‌دهد و با افزایش مجدد سرعت، کیفیت را دوباره به 720 یا 1080 برمی‌گرداند. تمام این کارها به صورت خودکار انجام می‌شود.

 

DRM Text چیست؟

ویدیوهای کاویمو، غیرقابل دانلود هستند ولی برای امنیت بیشتر، یک لایه امنیت دیگری تحت عنوان DRM Text به آن افزوده‌ایم. با استفاده از این قابلیت، بازدیدکنندۀ سایت، هنگام تماشای ویدیوها، اطلاعاتی مثلاً نام و شماره موبایلش را بر روی ویدیو مشاهده می‌کند. این اطلاعات لحظه به لحظه جایشان عوض می‌شود تا کاربر نتواند با ویرایش ویدیو آن‌ها را حذف کند. در این حالت اگر کاربر قصد فیلم‌برداری از صفحه را داشته باشد، منصرف می‌شود، چون کسی دوست ندارد ویدیویی را که نام یا شماره موبایلش روی آن درج شده، جایی منتشر کند.

 

HLS/DASH چیست؟

HLS (سرنام HTTP Live Streaming) و MPEG DASH دو پروتکل مشهور استریمینگ هستند. پروتکل استریمینگ، روشی استاندارد برای پخش مالتی‌مدیا (معمولاً صدا یا ویدیو) بر بستر اینترنت است. اساس کار پروتکل‌های استریمینگ، تقسیم یک ویدیو به قطعات کوچک‌تر و ارسال آن به گیرنده است. وقتی بازدید کنندۀ سایت شما، ویدیویی را به صورت آنلاین تماشا می‌کند، در حال دریافت این بسته‌های اطلاعاتی کوچک است. به عنوان مثال یک ویدیوی یک ساعته به قطعات کوچک چند ثانیه‌ای تقسیم می‌شود، یک بخش ارسال می‌شود و کمی مانده تمام شود، بخش بعدی ارسال می‌شود. اساس کار استریمینگ این است که فرستنده (که ویدیو را استریم می‌کند) و گیرنده (پلیر) که استریم را دریافت می‌کند از یک پروتکل (زبان مشترک) برای برقراری ارتباط استفاده کنند. HLS و DASH دو زبان زندۀ دنیا در صنعت استریمینگ هستند!

تفاوت این پروتکل‌ها در شیوۀ کار آن‌هاست؛ به عنوان مثال در پروتکل HLS، ویدیو در حالت پیش‌فرض به قطعات (سگمنت‌های) 10 ثانیه‌ای تقسیم می‌شود ولی در پروتکل DASH این قطعات غالباً 2 الی 4 ثانیه‌ای هستند. تفاوت‌های دیگری نیز مثل پشتیبانی از دستگاه‌های مختلف، کیفیت استریمینگ، پایداری و غیره وجود دارد که با مطالعۀ این مقاله می‌توانید اطلاع کسب کنید. اما به عنوان یک مصرف‌کننده در همین حد بدانید که پلیر کاویمو از هر دوی این پروتکل‌ها پشتیبانی می‌کند و این باعث می‌شود ویدیوی شما بر روی تمام پلتفرم‌ها پخش شود.

 

چرا ویدیو در گوشی‌های سامسونگ پخش نمی‌شود؟

در گوشی‌های قدیمی سامسونگ، به دلیل منسوخ بودن مرورگر و عدم پشتیبانی از پروتکل استریمینگ hls و سیستم حفاظت از دانلود (DRM)، ویدیوهای کاویمو قابل پخش نیستند. خوشبختانه این مشکل در گوشی‌های جدید، با ارائه آپدیتی از سوی سامسونگ برطرف شده است؛ ولی همچنان مشکل در گوشی‌های قدیمی پاربرجاست. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از مواجهه با این مشکلات، در سایت یا اپلیکیشن خود، به کاربرانتان توصیه کنید، برای مشاهدۀ ویدیوها از آخرین نسخۀ مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده کنند.

 

پلیر کاویمو با چه مرورگرهایی سازگار است؟

ویدیوهای شما در کاویمو، بر مبنای تکنولوژی DRM پخش می‌شوند. در این فناوری، دسترسی به محتوای دیجیتال، تنها برای افرادی ممکن است که حق دسترسی به آن محتوا را داشته باشند. برای جلوگیری از بروز مشکلات پخش در برخی از مرورگرهای قدیمی و به ویژه مرورگرهای اختصاصی در برخی از دستگاه‌ها (مثل مرورگر اختصاصی در گوشی‌های سامسونگ)، توصیه می‌کنیم به کاربران خود سفارش کنید تا همواره از آخرین نسخۀ مرورگرهای رایج (کروم و فایرفاکس) استفاده کنند.

حداقل نسخۀ مرورگرهایی که بدون هیچ مشکلی ویدیوهای کاویمو را پخش می‌کنند:

 Video Play Browser Operating System
Yes Chrome 59.0.3 Windows 10
Yes Firefox 54.0 Windows 10
Yes Edge 25.10.0 Windows 10
Yes Edge 11.1.1 Windows 10
Yes Chrome 58.0.3 Windows 8
Yes Firefox 53.0.3 Windows 8
Yes Edge 11.0.9 Windows 8
Yes Chrome 58.0.3.1 Windows 7
Yes Firefox 53.0.3 Windows 7
No Edge 11.0.9 Windows 7
Yes  Safari 9.0 Mac OS 10.10.5
Yes Chrome 58.0.3 Mac OS 10.10.5
Yes Chrome 58.0.3 Mac OS 10.12
Yes Firefox 53.0.3 Mac OS 10.12
Yes Safari 10.0.1 Mac OS 10.12.1
Yes Chrome 59.0.3 Mac OS 10.12.1
Yes Firefox 53.0.3 Mac OS 10.12.1
Yes Safari 9.0.3 Mac OS 10.11.3
Yes Chrome 58.0.3.1 Mac OS 10.11.3
Yes Safari  iOS 11.2 and higher
No Chrome iOS 11.2 and higher
Yes Chrome 60 and higher Android 6.1 and higher

 

سایر مشکلات احتمالی در هنگام پخش

گاهی مشکل از قدیمی بودن مرورگر نیست، بلکه به یکی از دلایل زیر است:

  • وارد کردن اشتباه دامنۀ سایت در قسمت تنظیمات پیشرفته
  • عدم استفاده از قابلیت SSL
  • منقضی شدن SSL ساب‌دامین