انکودر ویدیو چیست؟

انکودینگ چیست؟

به فرایند تبدیل فایل‌های ویدیویی از یک فرمت به فرمت دیگر به منظور اطمینان از پخش آن بر روی همه دیوایس‌ها (کامپیوترهای رومیزی، گوشی و تبلت)، انکودینگ ویدیو گفته می‌شود. فیلمی که با دوربین ضبط می‌کنید با فرمت و مشخصات ویژه‌ای ذخیره می‌شود که اگر تمایل به انتشار آنلاین آن داشته باشید، باید همه‌ی دیوایس‌های پخش کننده‌ ویدیو را در نظر بگیرید. این موضوع مهم است چرا؟ چون انواع مختلف دستگاه‌ها و مرورگرها تنها قادر به پخش فرمت‌های خاص ویدیویی هستند. کاری که انکودینگ می‌کند، تبدیل ویدیو به فرمتی است که با همه دستگاه‌ها، مرورگرها و مکانیزم‌های پخش، سازگار باشد.

موضوع مهم دیگر در مورد انکودینگ، توانایی آن در مدیریت بیت‌ریت، فریم‌سایز و سایر مشخصه‌های فایل‌های ویدیویی است. تغییر این ویژگی‌ها، بر حجم و کیفیت فایل تاثیر گذاشته و اجازه می‌دهد تا بتوانید ویدیو را با کیفیت HD یا پایین‌تر مشاهده کنید. برای درک واژه‌های تخصصی متن به مقاله راهنمای کامل اینکدینگ ویدیو عنوان واژه‌نامه‌ی انکودینگ مراجعه کنید.

 

انکودینگ قادر به انجام چه کاری نیست؟

انکودینگ قادر به انجام کارهای زیادی است اما هرچه باشد جادوگر نیست. پس از بارگذاری ویدیو بر روی کاویمو (یا سایر پلتفرم‌های میزبانی ویدیو) امکان افزایش کیفیت ویدیو وجود ندارد. اما گاهی اوقات، مردم بدون درک اینکه تا چه حدی فایل‌های ویدیویی کم‌کیفیت خود را با افزایش مشخصه‌های ویدیو (مثلا افزایش بیت‌ریت) در معرض شکنجه قرار می‌دهند به کارشان اصرار ورزیده و ادامه می‌دهند...

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انکودینگ ویدیو به مقاله راهنمای کامل اینکدینگ ویدیو مراجعه نمایید.