چگونه می‌توان به ویدیوها زیرنویس اضافه کرد؟

 

زیرنویس (CC: Closed Caption)، قابلیتی است که علاوه بر تاثیر مفیدش روی سئوی ویدیو، درک محتوا را برای کاربران زبان‌های دیگر نیز آسان می‌کند. بعلاوه، گاهی اوقات کاربران ناچار هستند ویدیو را بدون صدا تماشا کنند که در چنین شرایطی وجود زیرنویس ضروری است.

بیایید چگونگی استفاده از این قابلیت در کاویمو را بررسی کنیم.


شما می‌توانید به تمامی ویدیوهایتان در کاویمو، زیرنویس اضافه کنید. انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، عربی و ... . فرقی نمی‌کند هر زبانی که باشد، می‌توان زیرنویسش را به ویدیو افزود. وقتی بازدیدکننده‌های شما روی دکمه CC کلیک می‌کنند به راحتی می‌توانند زبان موردنظر را از منو انتخاب کنند. اکنون پیام ویدیویی شما برای هر نقطه‌ای از دنیا در دسترس است. فارسی، لاتین، عربی و ...

 

ویدیو را انتخاب کنید

برای انتخاب ویدیویی که می‌خواهید زیرنویس‌دار کنید ابتدا به بخش آپلود ویدیو مراجعه کنید. (همان جایی که در حساب کاربری کاویمو می‌توانید لیست ویدیوهای خود را مشاهده کنید)

 

افزودن زیرنویس به کاویمو

 

ویدیویی را که می خواهید زیرنویس اضافه کنید را انتخاب نمایید. سپس از پنل کناری، گزینه‌ی «زیرنویس‌» را انتخاب نمایید و دکمه زیرنویس را برای ویدیو فعال کنید.

 

افزودن زیرنویس به ویدیو

 

زیرنویس‌های چندزبانه

شما می‌توانید هرچندتا فایل srt که دوست داشتید به ویدیو اضافه کنید. انگلیسی، فارسی، عربی، اسپانیایی، فرانسوی فرقی ندارد. اتفاقاً هرچه بیشتر بهتر! کاویمو اجازه‌ی افزودن زیرنویس‌های چندزبانه را می‌دهد.

نکته: در صورتی که از زبان‌های راست به چپ یا بلعکس استفاده می‌کنید، نیاز به تنظیم جهت نمایش آن نیست کاویمو به صورت خودکار خودش این کار را انجام می‌دهد.

 

زیرنویس در کاویمو

 

فعال کردن زیرنویس به صورت پیش‌فرض

در صورتی که مایل به نمایش دائمی زیرنویس هستید، این فرصت را دارید که با انتخاب زیرنویس مورد نظر از لیست زیرنویس‌ها این کار را انجام دهید. در صورتی که نمی‌خواهید زیرنویس به صورت پیش فرض در هنگام پخش ویدیو نمایش داده شود می‌توانید گزینه‌ی خاموش را بعنوان گزینه‌ی پیش فرض انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه کاربر می‌تواند با کلیک بر روی cc بسته به زبانی که برای زیرنویس اضافه کردید. یکی از زیرنویس‌های را فعال نماید.

 

زیرنویس ویدیو

 

زیرنویس و آیفون!

زیرنویس‌های کاویمو بر روی آیفون نیز قابل استفاده است. در صورتی که ویدیویی با زیرنویس فعال بر روی آیفون پخش شود، دکمه نمایش زیرنویس در پلیر نمایش داده می‌شود. دکمه را بزنید، زبان موردنظر را انتخاب کنید و تمام. اکنون ویدیو به همراه زیرنویس نمایش داده می‌شود.

 

زیرنویس در آیفون

 

قالب فایل‌های SRT

SRT سرنام عبارت SubRip Text است که یک فرمت ابتدایی برای زیرنویس‌های ویدیویی است. در صورتی که تمایلی به ساخت زیرنویس توسط ما ندارید، خودتان می‌توانید با اغلب ویرایشگرهای متنی چنین فایلی را درست کنید.

یک فایل SRT سالم از 4 بخش مختلف تشکیل شده است:

۱. شماره‌ی هر زیرنویس (با 1 شروع می‌شود).
۲. زمان شروع و پایان زیرنویس به صورت میلی‌ثانیه, ثانیه : دقیقه: ساعت که با علامت <-- از هم جدا می‌شود. بین زمان شروع و جداکننده یک فاصله (Space) و بین جداکننده و زمان پایان نیز یک فاصله وجود دارد. (نه نیم‌فاصله، نه بیشتر از یک فاصله، فقط یک عدد Space)
۳. متن زیرنویس که می‌تواند یک یا چند سطر باشد.
۴. یک سطر خالی پیش از شروع زیرنویس بعدی.

این هم یک مثال:

 

نمونه زیرنویس

 

اشکالی‌زدایی SRT

فایل‌های SRT حتماً باید قالب بالا را به دقت رعایت کنند، در غیر اینصورت هنگام آپلود فایل در کاویمو با خطا مواجه می‌شوید.