راهنمای کامل شبکه‌های تحویل محتوا (CDN (Content Delivery Networks

شبکه‌ی تحویل محتوا (CDN) چیست و چرا همه کسب‌وکارها به آن نیاز دارند؟

صرفنظر از صنعت، هر کسب‌وکاری نیازمند سایتی است که به خوبی کار کند. این موضوع تنها مختص شرکت‌های تجارت الکترونیک یا کسب‌وکارهای آنلاین نیست. بسیاری از مردم برای کسب اطلاعات بیشتر از شرکت، محصولات و خدماتش به سایت آن مراجعه می‌کنند.

کسب‌وکارها، زمان و پول زیادی را صرف ساختن سایت‌شان می‌کنند: ساخت یک سایتِ مناسب نیازمند پرداخت پول برای طراحی، پیاده‌سازی و سئوی آن است. کارایی پایین یا کیفیت پایین سایت باعث می‌شود تا تمام زحمات شما هدر برود. اگر سایتی در مدت زمان قابل قبولی لود نشود، مشتریان کم‌طاقت منصرف شده و دنبال سایت دیگری می‌روند.

برای برنامه‌های تحت وب اوضاع وخیم‌تر است. وقتی کاربری شاهد عملکرد نامناسب یک برنامه‌ی تحت وب باشد (مثلا سرعت پایین یا خطاهای پیاپی)، از محصول و خدمت شما ناامید شده و کسب‌وکار شما را کاملا بیهوده تلقی می‌کند چرا که او از برنامه‌ی شما برای افزایش بهره‌وری و کارایی خود استفاده می‌کند نه اینکه مدام لودینگ صفحه را تماشا کند.

برای بسیاری از کاربران، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک برند بر اساس تجربه‌ی آنلاین آن‌هاست. سرعت پایین سایت تاثیر منفی بدی روی اعتبار شرکت می‌گذارد و اغلب کاربران سایت‌های ضعیف را مکان امنی نمی‌دانند. بالعکس، وب‌سایتی با عملکرد خوب، اثر خوبی بر روی مشتریان و درنتیجه کسب‌وکار شما خواهد داشت.

عوامل متعددی در عملکرد نامناسب سایت دخیل هستند. تصاویر بهینه نشده، وابستگی به سایر وب‌سایت‌ها یا یک دیتابیس غیربهینه همگی نمونه‌هایی از این عوامل هستند. اما عوامل دیگری همچون افزایش ناگهانی ترافیک سایت نیز در این مسئله دخیل هستند که خارج از کنترل مستقیم شماست. این مشکل را دیگر نمی‌توان با بهینه‌سازی سایت حل کرد و حتی افزایش توان سرور هم گاهی اوقات جواب نمی‌دهد. اینجاست که CDN یا شبکه‌ی تحویل محتوا قد علم می‌کند و برای حل مشکل لودینگ سایت با صدای بلند اعلام آمادگی می‌کند.

شبکه‌ی تحویل محتوا (CDN: Content Delivery Network)، شبکه‌ای از سرورها برای باز شدن سریعتر سایت است. این راهکار با بهینه‌سازی عملکرد سایت یا برنامه‌ی تحت وب، رضایت بازدیدکننده‌های سایت و درنتیجه کسب درآمد بیشتر صاحبین کسب‌وکارها را به دنبال دارد.

CDN همچنین امنیت و پایداری وب‌سایت و وب‌اپلیکیشن را تضمین می‌کند. این راهکار با تقسیم ترافیک بر روی شبکه‌ی سرورها، قادر به مدیریت ترافیک سنگین سایت نیز هست. در این مقاله، با دقت بیشتری به ساختار CDN، عملکرد آن و منافعش برای کسب‌وکارها خواهیم پرداخت.

۴۰ درصد کاربران، وب‌سایتی که باز شدنش بیش از ۳ ثانیه طول بکشد را رها می‌کنند و ۷۹ درصد کاربرانی که از سرعت سایت ناراضی هستند معمولا از آن سایت دوباره خرید نمی‌کنند.

 

بهبود عملکرد وب‌سایت

وقتی تغییرات اعمال شده در سایت، مشکلات اتصال را حل نمی‌کند، چند قدم برای حل مسئله و بهینه‌سازی سایت وجود دارد:

۱. تعداد درخواست‌های HTTP را کاهش دهید – این تنها راه ساده‌ای است که می‌تواند به صورت موثری سرعت تحویل صفحات را سرعت بخشید. اسکریپت‌های پراکنده را داخل یک فایل جمع کنید. استایل‌شیت‌ها هم همینطور. برای تصاویر هم با استفاده از قابلیت CSS Sprites تعدادشان را کاهش دهید. این کارها ضمن کاهشِ تعداد درخواست‌ها، مجموع بایت‌های دانلود شده را نیز کاهش خواهد داد.

۲. بررسی تصاویر: اگرچه تصاویر نسبت به متن زمان بیشتری برای دانلود لازم دارند ولی چه می‌شود کرد، تصاویر لازمند و وجودشان ضروری است. اما اینکه از چه تصاویری استفاده کنید مهم است. با انتخاب فرمت و سایز مناسب تصویر و بهینه‌سازی آن‌ها، سرعت دانلود بسیار کاهش پیدا می‌کند.

۳. استایل‌شیت‌ها را بالای صفحه و جاواسکریپت را پایین قرار دهید: 

  • استایل‌شیت را در بخش Head صفحه تعریف کنید تا کاربر احساس کند صفحه سریعتر لود می‌شود. (وقتی استایل در head قرار داشته باشد به جای یک صفحه خالی خیلی سریع چیزهایی مثل رنگ زمینه نمایش داده می‌شود و این بار روانی مثبتی روی مخاطب می‌گذارد).
  • اما فایل جاوا اسکریپت را در انتهای صفحه قرار دهید تا مطمئن شوید بعد از لود شدن محتوای صفحه نوبت دریافت و اجرای اسکریپت‌های جاوا اسکریپت می‌رسد. در صورتی که این کار را نکنید ممکن است در دسترس نبودن چند کتابخانه‌های جاوا اسکریپتی، صفحه را برای همیشه در حالت لودینگ قرار دهد که به هیچ عنوان خوشایند نیست.

CDN چیست و چرا کسب‌وکارها به آن نیاز دارند؟

CDN، شبکه‌ای از نودها، نقاط دسترسی یا نقاط حضور (PoP: Point of Present) است که به صورت جهانی در چندین نقطه دنیا واقع شده‌اند. این سیستم با کش کردن محتوا (تکثیر) برای دسترسی سریع یا ارتباط مستقیم بین سرور و کاربر، سرعت ارائه محتوا را چندین برابر می‌کند. شبکه‌‌های تحویل محتوا برای مقیاس‌پذیر کردن محتوای وب، افزایش سرعت، ایمنی و پایداری آن بهینه شده‌اند.

 

چرا کسب‌وکارها به CDN نیاز دارند؟

برای تامین سرعت، امنیت و پایداری بیشتر سایت: عوامل زیادی بر روی عملکرد سایت اثر می‌گذارند که اصلاح و تغییر تعدادی از آن‌ها نظیر بهینه کردن تصاویر سایت، پیکربندی سرور، طراحی دیتابیس در کنترل کسب‌وکار بوده ولی تعداد بیشتری خارج از کنترل است.

اولین عامل تاثیرگذار بر روی سرعت سایت، فاصله است: چه یک شرکت فرانسوی به دنبال کاربران برزیلی و چه یک شرکت هلندی در فکر جذب مشتریان چینی باشد، در هر دو صورت داده‌ها بایستی هزاران کیلومتر سفر کنند تا به مقصد برسند. این یعنی تاخیر.

پروتکل به کار رفته برای ارسال و دریافت بسته‌های اطلاعاتی نیز می‌تواند روی عملکرد سایت تاثیر بگذارد. اگرچه پروتکل TCP به منظور تضمین تحویل محتوا بنا شده ولی این پروتکل سرعت ارسال داده‌ها را تضمین نمی‌کند. این پروتکل قبل از ارسال اطلاعات با سازوکاری تحت عنوان دست‌تکانی سه مرحله‌ای باید مقدمات اتصال را فراهم کند که شامل مقداردهی اولیه اتصال، مطلع کردن طرف مقابل از مقداردهی انجام شده و نهایتا برقراری ارتباط نهایی است.

ناپایداری اینترنت، عامل دیگری است که تاثیر فراوانی روی عملکرد وب‌سایت می‌گذارد: اینترنت، مجموعه بزرگی از شبکه‌هاست. ISPها در این شبکه به جای ارتباط نقطه به نقطه، ارتباطی چند به چند با یکدیگر دارند. با این حال تراکم شبکه گاهی اوقات باعث بروز مشکلات ارتباطی و کاهش عملکرد آن می‌شود. به عنوان مثال هر مشکلی که برای ISP به وجود آید ممکن است به معنی نرسیدن داده‌ها به دست کاربران نهایی باشد.

گاهی وقتی تعداد زیادی از کاربران به سایت مراجعه می‌کنند، ترافیک به صورت لحظه‌ای افزایش یافته که از دیگر عوامل کاهش عملکرد سایت است: ممکن است موعد تخفیف یک فروشگاه رسیده باشد و کاربران به سایت هجوم آورده باشند، یا می‌خواهند نتایج کنکور را ببینند، یا رویداد زنده پرتاب فضاپیما را مشاهده کنند. همه‌ی اینها باعث افزایش آنی ترافیک سایت خواهد شد.

در پایان، موانع فنی زیادی در کندی سایت یا برنامه‌های تحت وب دخیل هستند. مثلا وضعیت اینترنت در چین را ببینید؛ هم به لحاظ فنی و هم مقررات نظارتی، اینترنت این کشور ویژگی‌های خاصی دارد. از فایروال و سامانه‌ی فیلترینگ هوشمند آن که انواع خاصی از محتوا را کاملا مسدود کرده و برخی از دامین‌ها را غیر قابل دسترس ساخته گرفته تا مقرراتی که کسب‌وکارها برای فعالیت در این محیط باید رعایت کنند. همه‌ی این‌ها رساندن یک محتوای خاص به دست مشتریان هدف را دشوار می‌کند.

ترافیک بالا بر روی عملکرد سایت یا برنامه تاثیر مستقیم دارد.

 

CDN چه کمکی می‌کند؟

CDN محتوا را به صورت ایمن و قابل اعتماد تحویل می‌دهد.

بدون CDN، داده‌ها باید کل مسیر سرور اصلی تا کاربر را بپیمایند. بنابراین وقتی کاربری در آمریکای شمالی، وب‌سایتی که در اروپای شرقی میزبانی می‌شود را باز کند باید صبر کند تا داده‌ها از 6000 مایل آن‌طرفتر به دست او برسد. بالاترین سرعت ممکن برای انتقال داده، سرعت نور است. حتی با این سرعت، پیمودن 6000 مایل به 30 میلی‌ثانیه یا 0.03 ثانیه زمان نیاز دارد.

متاسفانه اتصال بین کاربر و سرور بسیار پیچیده‌تر از این‌هاست. بسته اطلاعاتی در مسیر سرور تا کاربر از میان موانع مختلفی نظیر انواع سوئیچ‌ها، روترها و سایر تجهیزات مخابراتی عبور می‌کند که هر کدامشان چند میلی‌ثانیه حرکت بسته را به تاخیر می‌اندازند. اگر مسیر ارتباطی را یک کابل مستقیم از فرستنده به گیرنده و بدون هیچ مشکلی در نظر بگیریم، باز شدن یک سایت لااقل 30 میلی‌ثانیه زمان می‌برد – البته در عمل، به ازای هر مانعی در مسیر تاخیر 30 میلی‌ثانیه است. علاوه بر سرعت انتقال داده، وجود تجهیزات مختلف در میان مسیر شانس سالم رسیدن داده به مقصد را نیز کاهش می‌دهد.

CDN وب‌سایت شما را در امن‌ترین و پایدارترین حالت به دست کاربرانتان در سراسر دنیا می‌رساند. CDNها معروف هستند به سیستم‌های بدون شکست، یعنی سایت شما همیشه در دسترس خواهد بود حتی در ساعات اوج ترافیک یا زمانی که سرور از دسترس خارج شود. اگر سروری به دلیل ترافیک بالا از دسترس خارج شود، شبکه‌ی تحویل محتوا، سریعا به نزدیک‌ترین سرور سوئیچ می‌کند و نسخه کش شده را سریعا باز می‌کند.

CDN با فراهم کردن شبکه‌ای از نقاط دسترسی و کش کردن داده‌ها قادر است محتوا را از نزدیک‌ترین سرور به دست کاربر برساند. اینطور، محتوا به دلیل فاصله‌ی کمتر سریعتر از سرور اصلی به دست کاربر خواهد رسید.


طرز کار CDN :

مبانی – کشینگ

۱. کاربر از مرورگر درخواست محتوا می‌کند (مثلا باز کردن یک سایت، دانلود یک فایل، پخش ویدیو و ...)

۲. DNS این درخواست را پردازش و به جای ارسال آن به سرور اصلی به CDN می‌فرستد.

۳. CDN بر اساس DNS کاربر، به صورت هوشمندانه، نزدیک‌ترین سرور را به وی اختصاص می‌دهد.

۴. درخواست کاربر به سرور برگزیده ارسال می‌شود.

۵. اگر داده‌ها قابل کش کردن بر روی سرور باشد، بلافاصله نسخه‌ی کش استفاده می‌شود.

۶. اگر داده غیرقابل کش یا نسخه‌ی کش آن وجود نداشته باشد، درخواست از طریق یک خط پرسرعت و از میان سرور محافظ (Shield Server) به سرور اصلی منتقل می‌شود.

۷. سرور اصلی، با پردازش درخواست، محتوای مورد نظر را به سرور محافظ پس داده که این سرور نیز به نوبه خود محتوا را به اج سرور (Edge Server همانی که در مرحله‌ی 3 برای کاربر انتخاب شد) و از آنجا به کاربر تحویل داده می‌شود.

 

CACHE SERVERS WORK

شتاب‌دهی به محتوای پویا و غیرقابل کش

برای محتوای استاتیک و بدون تغییر (تصاویر و متن‌های ثابت)، استفاده از یک نقطه دسترسی (PoP) حاوی نسخه‌ی کش سایت به خوبی جواب می‌دهد. اما اغلب سایت‌ها مخصوصا کسب‌وکارهای امروزی هر لحظه با محتوای جدیدی بروزرسانی می‌شوند. از جمله این سایت‌ها می‌توان به سایت‌های فروشگاهی نظیر دیجی کالا، سایت‌های رزرو بلیط، سفارش غذا و ... اشاره کرد. این داده‌ها را نمی‌توان کش کرد چون فورا اطلاعات کش شده، تاریخ گذشته خواهد شد. ممکن است قیمت محصولات در یک سایت حراج آنلاین لحظه‌به‌لحظه تغییر کند.

برای دریافت محتوای پویا، بسته‌های اطلاعاتی نیازمند یک سفر رفت و برگشت از سروری به سرور دیگر و دریافت بسته‌ی پاسخ هستند. برای محتوای پویای رایج به 10 سفر رفت و برگشت نیاز است. اگر اتصال بین این سرورها یا مکان‌ها را لایه میانی بنامیم، سفر رفت و برگشت بسته، زمان زیادی تلف می‌کند. به لحاظ فنی اگر کاربری از یک فروشگاه اینترنتی خریدی انجام دهد و آن را به سبد خریدش اضافه کند، لایه میانی اینقدر لفت می‌دهد که صفحه پرداخت دیر باز شده و تا آن موقع شخص دیگری خرید را نهایی کرده و به خاطر موجود نبودن محصول در انبار شما قادر به پرداخت و نهایی کردن خرید نیستید.

به خاطر مسائل یاد شده، رویکرد شتاب‌دهی به محتوای پویا بایستی متفاوت از محتوای استاتیک باشد. CDNها با کاهش تعداد رفت و برگشت بسته‌های اطلاعاتی در لایه میانی، سرعت تحویل محتوای پویا را افزایش داده تا سریعتر به دست کاربران برسد. سرویس‌های تحویل محتوا این کار را معمولا با 4 روش انجام می‌دهند:

۱. داشتن یک پشته TCP بهینه بر روی فضای ابری
۲. استفاده از تکنیک‌های پیشرفته TCP به منظور کاهش ازدحام و اتلاف بسته‌ها
۳. SSL offloads یا تخلیه بار SSL و اتصالات تجمیعی به منظور برداشتن بار مسئولیت از دوش دیتابیس و اپلیکیشن سرور
۴. نگه‌داری استخری از اتصالات باز بین کاربران نهایی و اپلیکیشن سرور اصلی جهت کاهش تعداد رفت و برگشت به منظور اشتراک محتوا و اجرای فیچرها.

افزایش سرعت و شتاب پاسخگویی

برخی از CDNها در برابر ترافیک تولید نشده از سوی مرورگرها، رویکرد دیگری در پیش می‌گیرند. مثلا ترافیکی که از سوی پروتکل‌های غیراستاندارد نظیر Citrix، ماشین‌های مجازی یا سایر برنامه‌ها تولید می‌شود و یا ترافیک متاثر از موتورهای پرداخت که داخل صفحه جاگذاری شده‌اند. در این شرایط، CDN بسته‌های اطلاعاتی را همانطور که هست و بدون دیکد کردن (این روش همچنین برای شتاب دادن به اطلاعات حساس تجاری مناسب است) منتقل می‌کند. مسیر یابی لایه میانی و دیکد کردن بسته‌ها معمولا 95% زمان پاسخگویی را به خود اختصاص می‌دهند که این موضوع به شدت تاثیر بدی روی سرعت پاسخگویی می‌گذارد.

 

شتاب دادن به ویدیو استریمینگ

با توجه به روند روبه‌رشد استقبال از ویدیو در شرایط فعلی، تولیدکنندگان این نوع محتوا در فشار و مشقت به سر می‌برند چرا که به دنبال راهی هستند تا ویدیوها در سریع‌ترین زمان و با کیفیت بالا به دست مخاطبان برسد. البته مشکل اصلی در استریم کردن ویدیو، حجم داده‌های سنگین ویدیوهای HD نیست بلکه شبکه باید به اندازه‌ای توان داشته باشد که از پس حجم بالای کاربران بر بیاید. مثلا در یک سریال تلویزیونی پرمخاطب یا مسابقه فوتبال که معمولا علاقه‌مندان زیادی دارد، کیفیت استریمینگ و قطع و وصل نشدن ویدیو، اهمیت بالایی دارد. بعلاوه ویدیو باید با طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها نظیر انواع اسمارت‌فون، تبلت، تلویزیون‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها، کامپیوترهای رومیزی و حتی هدست‌های واقعیت مجازی سازگار باشد.

CDN کمک می‌کند تا بر مشکلات فوق غلبه کرده و به صورت خودکار و با کارآمدترین روش، ویدیو را در اختیار مخاطبان شما قرار دهد. زیرساخت CDN به گونه‌ای است که در دل ناپایداری‌های شبکه، محتوای شما را به صورت پایدار و پیوسته به کاربران تحویل می‌دهد. با مستقر کردن مدیاسرورها نزدیکِ کاربران، CDN محتوا را در مسیر کوتاه‌تری به سوی کاربر ارسال می‌کند. این کار باعث می‌شود تا ترافیک بالا بین سرورهای مختلف پخش شده و مشکل در مدیریت حجم انبوه بیننده‌ها نداشته باشید. همچنین مدت زمان بافرینگ و تاخیر پخش نیز به حداقل میزان خود خواهد رسید. CDN همچنین قادر است با ارائه محتوا با بیت‌ریت تطبیقی، درست بر اساس شرایط سیستم کاربر (مثلا سرعت اینترنت) ویدیو را پخش کند.

تحویل سریع محتوا در وضعیت‌های بغرنج جغرافیایی

برندهای غربی که علاقه‌ی خاصی به تصاحب بازارهای چین، روسیه، جنوب شرق آسیا و خاورمیانه دارند اغلب عبور از دیوار دفاعی این مناطق را دست‌کم می‌گیرند. به عنوان مثال عبور از دیوار آتش بزرگ چین که یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های فیلترینگ دنیاست کار آسانی نیست. یک شبکه تحویل محتوا نه‌تنها بایستی در این مناطق سرور یا نقطه دسترسی داشته باشد بلکه باید تجربه و تخصص کافی برای تضمین سازگاری وب‌سایت با قوانین محلی آن منطقه یا کشور را نیز داشته باشد.

 

چه کسانی باید از CDN استفاده کنند؟

این‌ها نکاتی است که در هنگام انتخاب یک تامین کننده‌ی CDN باید در نظر داشته باشید.

در حالی که CDNها فرایند تحویل محتوا را شتاب داده و امنیت سایت‌تان را تامین می‌کنند، همه‌ی آن‌ها یکسان نبوده و بعضی‌هایشان فقط اسم CDN را یدک می‌کشند و آن چیزی نیستند که ادعا می‌کنند. اگرچه اغلب تامین‌کننده‌های CDN، سرویس‌های مشابهی را عرضه می‌کنند ولی اینکه چطور یک سرویس CDN مناسب برای نیازهای کسب‌وکار خود انتخاب کنید، کار دشواری است. اهمیت حضور آنلاین در فضای تجاری امروز، این انتخاب را سخت‌تر می‌کند.

پیش‌نیاز مسلم هر سایتی سرعت و پایداری آن است. صرفنظر از اینکه مشتری بخواهد یک کفش ورزشی یا یک راهکار تجاری را خریداری کند، انتظارش سرعت و پایداری وب‌سایت شماست. برای وب‌اپلیکیشن‌ها نیز داستان به همین صورت است. وقتی برنامه‌ی تحت وبی با سرعت مطلوبی لود نشود و کاربر مدام با سرعت پایین آن مواجه شود، قطعا آن محصول را کنار می‌گذارد. هر کسب‌وکاری در هر صنعتی به منظور بهبود عملکرد راهکارهای تحت وب نیازمند CDN است. در ادامه خواهیم دید که یک CDN چگونه می‌تواند به صنایع مختلف کمک کند:

تجارت الکترونیک

سهولت خرید آنلاین باعث رونق ومحبوبیت بالای تجارت الکترونیک شده است اما همزمان با افزایش این محبوبیت، کاربران نگران امنیت داده‌های خود هستند و به تجربه کاهش سطح تحمل کاربران نیز به اثبات رسیده است. در واقع سرعت پایین لود یک صفحه، کاربران را عصبی می‌کند و خیلی ساده سراغ سایت دیگری می‌روند. استفاده از CDN در تجارت الکترونیک باعث می‌شود تا به اهدافی نظیر افزایش نرخ تبدیل، کاهش سبد خریدهای رها شده و افزایش سرعت محتوای استاتیک همچون تصاویر و ویدیوی محصول و محتوای پویا شامل سبد خرید، قیمت‌ها و نمودار سهام و ... برسید.

آموزش

آموزش آنلاین بسیار غنی است. ویدیو، محتوای تعاملی، سمینارهای استریمینگ زنده، سخنرانی‌ها و ... همگی در این نوع آموزش‌ها می‌توانند حضور داشته باشند. از آنجایی که این نوع محتوا، طرفداران فراوانی دارد، استفاده از یک راهکار ساده و استاندارد جوابگو نیست. صرفنظر از اینکه یک کلاس آموزشی آنلاین با چندین شاگرد داشته باشید و یا به صورت خصوصی به یک نفر تدریس می‌کنید، سرعت پایین لودینگ داده‌ها، تجربه‌ی بدی برای کاربر به دنبال دارد. این مسئله باعث بروز وقفه در فرایند آموزش شده و در محیط‌های رقابتی منجر به پس زدن شما و انتخاب رقبای دیگر می‌شود.

فناوری اطلاعات (IT)

خدمت نرم‌افزاری (Saas: Software-as-a-Service) و سرویس‌های ابریِ کند، به هیچ عنوان قابل استفاده نیستند. پروتکل‌های استاندارد اینترنتی برای تحویل کارآمد محتوا طراحی نشده‌اند. این موضوع ضرورت CDN را برای بهبود تجربه‌ی کاربران روشن‌تر می‌کند. شتاب دادن یک وب‌اپلیکیشن باعث می‌شود تا زمان لودینگ کاهش و سرعت پاسخگویی بالا برود و بدین ترتیب بهره‌وری، سازگاری و کارآمدی سرویس‌های SaaS ارتقاء پیدا کند. در این صورت وقتی کاربری از سرویس شما استفاده کند، سرعت، پایداری و ایمنی بالایی را تجربه می‌کند که باعث افزایش اعتبار و در نتیجه سود مالی شما خواهد شد.

رسانه و سرگرمی

با افزایش تعداد مخاطبان روبه‌رشد رسانه‌های ویدیویی و تلویزیونی، تحویل سریع محتوا به سراسر دنیا، به چالشی بزرگ تبدیل شده است. این محتوای غنی بایستی برای طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها نظیر تلویزیون‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها، اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌ها بهینه شود. استریم کردن محتوای ویدیویی، تصاویر، اسناد و فایل‌های صوتی باید خیلی ساده و سریع انجام شود. CDN در برآورده کردن این نیاز بسیار می‌تواند کمک کند.

بازی‌های آنلاین

گیمرها را شوربختانه می‌توان کم‌طاقت‌ترین دسته‌ی مشتریان دانست. این‌ها در برخورد با سرعت پایین، سریعا خشمگین شده و در صورت برآورده نشدن نیازشان، سریعتر از سایر دسته‌ها سرویس شما را ترک می‌کنند. البته حق هم دارند، بازی‌های آنلاین مخصوصا بازی‌های اکشن و استراتژیک تیمی، نیازمند واکنش سریع گیمر است. شاید در دقیقه صدها کلیک ماوس انجام شود و ارتباط مداوم و لحظه‌به‌لحظه با بازی جزء واجبات است. سرویس‌های تحویل محتوا (CDN) اینجا دیگر یک انتخاب نیست، بلکه واقعا یک نیاز حیاتی است.

معاملات آنلاین

معامله‌گران آنلاین به سرویس‌های دادوستدی نیاز دارند که 100% پایدار و کمترین میزان تاخیر را داشته باشد. سرعت پاسخگویی یکی از کلیدی‌ترین عوامل موفقیت در این پلتفرم‌هاست. مثلا در معاملات بورس بخصوص بورس جهانی و فارکس، رقابت بر سر دقیقه و ثانیه است. در چنین محیطی یک تاخیر چندثانیه‌ای مساوی است با ضربه‌های مالی بزرگ. ناگفته پیداست که CDN در اینجا ضرورتی انکار ناپذیر است.

مثلا در بازار معاملات آنلاین فارکس که سود حاصل ناشی از تفاوت قیمت ارز است، آپدیت دیرهنگام قیمت‌ها، نرخِ از دست دادن فرصت‌ها را به دنبال دارد. در این پلتفرم، هر میلی‌ثانیه هم مهم است طوری که ارتباط با سرور بایستی به صورت آنی و لحظه‌به‌لحظه تداوم داشته باشد.

سفر و گردشگری

بسیاری از افراد برای پیدا کردن مقصد سفر و برنامه‌ریزی سیر و سیاحت خود، سراغ سرویس‌های گردشگری و تورهای مسافرتی می‌روند. این افراد از قبل مسیر حرکت را مشخص کرده و هتل‌هایی که باید در آن اقامت کنند را رزرو می‌کنند. چیزی که آن‌ها انتظار دارند، اطلاعات بروز و با سرعت تحویل بالاست. در چنین شرایطی دیر باز شدن یک سایت رزرو بلیط هواپیما به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

با استفاده از CDN می‌توان سرعت انجام این کارها را افزایش داد و سایت را در کمترین زمان ممکن باز کرد. این کار باعث می‌شود تا مصرف‌کننده از سرویس شما رضایت داشته باشند و سراغ دیگران نرود.

کسب‌وکارهای B2B

صرفنظر از اینکه، یک شرکت تولیدی هستید و راهکارهای خود را به سایر کسب‌وکارها می‌فروشید یا ارتباطات B2B دارید و به سایر شرکت‌ها خدمت‌رسانی می‌کنید، مشتریان شما که خود شرکت‌های تجاری هستند انتظارات مشخصی از عملکرد سرویس دریافتی دارند و چه بسا این دسته از مشتریان نسبت به مشتریان B2C سخت‌گیرتر هم باشند. معمولا در این نوع معاملات، سابقه و اعتبار شما حرف اول را در فروش می‌زند.

مسئله‌ی ساده‌ای مثلا کند بودن سایت می‌تواند ضربه‌ی بدی به درک مشتریان شما از کسب‌وکار شما داشته باشند. این کار اعتبار و ارزش شما را نزد سایر کسب‌وکارها به شدت کاهش می‌دهد. ناگفته نماند که بسیاری از سایت‌های B2B به منظور تولید لیدهای جدید ساخته شده‌اند که اگر کند باشد به از دست دادن مشتریان بالقوه‌ی آن‌ها منجر می‌شود.

 

امنیت CDN

یک CDN خوب می‌تواند فایروالی تحت وب نیز داشته باشد.

عملکرد و امنیت یک سایت همچون دو بال در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند. مثلا هیچ شرکتی نمی‌تواند به عملکرد وب‌سایت خود اهمیت دهد ولی امنیت آن را نادیده یا سرسری بگیرد. شبکه‌های تحویل محتوا معمولا امنیت بهتری از زمانی که خودتان بخواهید این کار را انجام دهید، تامین می‌کنند و نیازی نیست خودتان کارهایی مثل نظارت مداوم، بهینه‌سازی، تست، زیرساخت‌های لازم و سرویس‌های مورد نیاز را تامین یا پیاده‌سازی کنید. کسب‌وکارها می‌توانند از اهمیتی که CDNها به مباحث امنیت و محافظت از مزاحمت‌های آنلاین می‌دهند نهایت استفاده را برای ارتقاء سطح امنیت سایت خود ببرند.

از آنجایی که CDN با داده‌های حساس شما سروکار دارند، بایستی با مقررات سختگیرانه‌ی امنیتی نظیر استانداردهای GDPR و PCI مطابقت داشته باشند.

حملات محروم‌سازی از سرویس موسوم به DDoS یکی از مشهورترین حملاتی است که با ارسال انبوهی از درخواست‌ها به سوی یک وب‌سایت مشخص، منابع سرور را آنچنان مشغول می‌کند که دیگر قادر به مدیریت ترافیک ورودی نیست و سایت از دسترس خارج می‌شود. این نوع حمله معمولا نیازی به دانش خاصی ندارد و با اجاره کردن یک بات‌نت می‌توان حجم بالایی از ترافیک مصنوعی را روانه‌ی هر سایتی کرد و آن را از دسترس خارج نمود.

CDNها به خاطر ماهیت توزیع شده‌ی نقاط دسترسی، تا حدودی می‌توانند در مقابل این حملات دوام بیاورند به این صورت که در صورت آفلاین شدن یکی از نقاط دسترسی، درخواست کاربر به صورت خودکار به سرور دیگری منتقل می‌شود که این موضوع متاسفانه باعث افزایش لود تایم سایت نیز خواهد شد. برخی از CDNها مجهز به تجهیزاتی هستند که در مقابل این حملات کاملا مصون هستند. برخی دیگر از CDNها ادعا می‌کنند که در هنگام مواجهه با حملات دی‌داس، تعداد نقاط دسترسی یا ظرفیت سرورها را افزایش می‌دهند و با این روش به جای مسدود کردن این حملات، قدرت تخریب آن‌ها را خنثی می‌کنند. البته این تکنیک در مقابل حملات ساده‌ی دی‌داس شاید بتواند دوام بیاورد ولی در مقابل حملات گسترده‌تر با مشکل مواجه می‌شود.

برای مقابله با چنین حملاتی ضروری است که از CDNای استفاده کنید که ابزارهای حرفه‌ای و مختص حملات دی‌داس را تدارک دیده باشد و با تشخیص ترافیک مشکوک، جلوی آن را بگیرد. ابزارهای مرتبط با این کار معمولا تعدادی نقاط دسترسی هستند که مخصوص جذب و مقابله با ترافیک دی‌داس و به منظور بازرسی و پاکسازی این ترافیک و نظارت پیشگیرانه در نظر گرفته شده‌اند.

یک CDN خوب یک فایروال تحت وب دارد که وب‌سایت شما را در برابر حملات، محافظت می‌کند. برای نرم‌افزارهای آنلاین، فایروال می‌تواند مطابق نیازهای آن برنامه شخصی‌سازی شود.

 

انتخاب یک CDN مناسب برای کسب‌وکار

در هنگام انتخاب یک CDN، نکاتی هست که باید توجه کنید.

در حالی که استفاده از CDN باعث شتابدهی به فرایند تحویل محتوا و افزایش امنیت سایت می‌شود، همه‌ی CDNها یکسان نیستند. اگرچه هر سرویس تحویل محتوایی خدمات تقریبا مشابهی ارائه می‌دهند ولی انتخاب یک CDN مناسب جهت برآورده کردن نیازهای کسب‌وکارتان، اهمیت بالایی دارد. با افزایش اهمیت حضور آنلاین در عصر جاری، این انتخاب مهم‌تر شده است.

جغرافیا

اینکه کاربران و مخاطبان هدفتان در کدام منطقه‌ی جغرافیایی مستقر هستند اولین چیزی است که باید در نظر بگیرید. در صورتی که کسب‌وکاری، مشتریانش فقط یک کشور خاص باشند با یک CDN محلی در آن کشور موضوع حل خواهد شد ولی اگر مشتریان شما در سطح جهان پراکنده باشند و منحصر به کشور خاصی نباشد نیازمند استفاده از یک CDN جهانی هستید. اما همه‌ی CDNها یکسان نیستند. اگر کسب‌وکاری چشمش به دنبال تصاحب مشتریان در بازارهای نوظهوری همچون کشور چین باشد، نیازمند استفاده از CDNای است که با دیوار آتش این کشور مشکلی نداشته باشد و محتوای شما را طبق آئین نامه‌ی آن تحویل دهد. بنابراین قبل از انتخاب CDN درباره‌ی تجربیات تامین‌کننده در تحویل محتوا به منطقه‌ی مقصد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

 

 

نوع محتوا

معیار بعدی انتخاب، نوع محتواست. نوع محتوایی که کسب‌وکار شما قرار است به مشتری تحویل دهد تاثیر زیادی روی انتخاب CDN نهایی خواهد داشت. محتوای استاتیک نظیر متون و تصاویر؛ محتوای پویا مثل سبد خرید و پیام‌های شخصی‌سازی شده و همچنین استریمینگ فایل‌های ویدیویی هر کدام به شیوه‌ی متفاوتی مدیریت می‌شوند. بنابراین باید CDNای انتخاب کنید که تجربه‌ی کافی در ارائه محتوای مورد نظر شما داشته باشد. شتابدهی به ترافیک حاصل از کانال‌های اطلاع‎‌رسانی دیگر به جزء مرورگر نیز چیزی است که تعداد معدودی از CDNها از آن پشتیبانی می‌کنند. اما این تعداد همانطور که گفته شد بسیار اندک است.

نوع محتوا در انتخاب CDNای که بتواند نیازهای متناسب با کسب‌وکارتان را برآورده کند تاثیر بسزایی دارد. پس بهتر است همان اول کار تکلیف خود را در مورد محتوایی که قرار است به دست مشتری برسانید روشن کنید چرا که صرفا استفاده از یک CDN به معنی بهینه‌بودنش برای هر نوع محتوایی نیست.

HTTPS در برابر HTTP

پروتکل HTTPS یک لایه امنیتی بالاتر از HTTP ارائه می‌دهد و ارتباط ایمنی را بین کاربر و وب‌سایت مقصد به ارمغان می‌آورد. اغلب CDNها با این پروتکل مشکلی نداشته و قادر به تحویل محتوا بر روی آن هستند. اما برای اطمینان بیشتر حتما درباره‌ی سازگاری CDN با این پروتکل اطمینان حاصل کنید. از آنجایی که CDNها ترافیک را رمزگشایی می‌کنند، اطمینان یافتن از امنیت آن‌ها و مصونیت‌شان از حملات هکرها حائز اهمیت است. به همین دلیل، ضروری است که CDNای پیدا کنید که PCI Level 1 یا چیزی شبیه آن را داشته باشد.

وب‌سایت، وب‌اپلیکیشن یا اپ موبایلی

یک CDN می‌تواند عملکرد طیف گسترده‌ای از اپلیکیشن‌های تحت وب را بهینه‌سازی کند. در حالی که بخش عمده‌ی اینترنت متعلق به سایت‌های اینترنتی استاندارد است ولی انواع دیگری نظیر سایت‌های نسخه‌ی موبایلی، برنامه‌های موبایلی و سایر نمونه‌های اینترنتی می‌توانند از منافع شبکه‌های تحویل محتوا بهره‌مند شوند. برخی از CDNهای ابتدایی تنها قادر به کش کردن محتوای استاتیک نظیر تصاویر و جاوا اسکریپت هستند اما یک شبکه‌ی تحویل محتوای کامل باید توانایی شتاب‌دهی به محتوای غیرقابل کش و پویا را نیز داشته باشد تا هر نوع برنامه و محتوایی از تصاویر و متون گرفته تا داده‌های شخصی‌سازی شده نظیر فرایندهای لاگین با سرعت بالایی در اختیار کاربران دنیا قرار بگیرد.

نقاط دسترسی (PoP)، پوشش‌دهی و عملکرد

این روزها، اتصال محلی اینترنت (یعنی ارتباطات اینترنتی داخل کشور) در اغلب نقاط جغرافیایی دنیا از وضعیت خوبی برخوردار است. بنابراین داشتن نقاط دسترسی (سرور) در اغلب شهرهای بزرگ در داخل هر کشور همانند روزهای اولی که CDNها روی کار آمدند ضروری نیست. در حالی که قبلا بایستی در شهرهای نیویورک، بوستون، واشینگتون وآتلانتا به خاطر ارتباط ضعیف اینترنت، نقاط دسترسی قرار داده می‌شد، اکنون تنها قرار دادن یک نقطه دسترسی در کشور کفایت می‌کند.

این را هم بدانید که تامین‌کنندگان CDN معمولا با بزرگنمایی تعداد PoPهای خود سعی در بهتر نشان دادن خود می‌کنند. لزوما تعداد بیشتر نقاط دسترسی به معنی عملکرد بهتر آن CDN نیست و چه بسا عکس این موضوع نشان از کیفیت و عملکرد بهتر آن CDN می‌دهد. تعداد بیشتر نقاط دسترسی به معنی سفر بیشتر داده بین PoPهای مختلف و کندی دسترسی به داده‌ها است. البته این موضوع استثناء هم دارد؛ کشورهایی مثل چین و آمریکای جنوبی هنوز هم از ارتباط اینترنتی ضعیف رنج می‌برند.

CDNهای کوچکتر منافع دیگری هم دارند. برای مثال پاکسازی و آپدیت پیکربندی آن‌ها می‌تواند با سرعت بسیار بیشتری صورت بگیرد چرا که اعمال تغییرات بر روی زیرساخت کوچکتر همیشه سریعتر انجام می‌شود. پس کسب‌وکارها در هنگام انتخاب یک فراهم‌کننده‌ی CDN باید به چیزهای بیشتر از تعداد PoPها توجه کنند.

رندر کردن محتوا

طراحان سایت معمولا توجه‌شان به رضایت کاربران نهایی است و دقیقا به همین دلیل پای تکنولوژی‌هایی نظیر طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا به این حرفه وارد شده است. طراحی واکنش‌گرا، اندازه‌ی صفحه و عناصر موجود در آن را مطابق دستگاه مقصد تنظیم می‌کند. این یعنی وب‌سایت به صورت مداوم بر اساس نوع دستگاه، رزولوشن صفحه و پهنای باند، خود را تطبیق می‌دهد. این موضوع فشار بیشتری به تامین‌کننده‌های CDN وارد می‌کند. مهم است که CDN موردنظر توانایی تحویل سریع محتوا متناسب با نوع دستگاه و شرایط متغیر یاد شده را داشته باشد.

رویکرد CDN تکی در مقابل CDN چندگانه

احتمال زیادی وجود دارد که یک کسب‌وکار جهت برآورده کردن نیازهایش، بیش از یک CDN را به کار گیرد. این موضوع بخصوص وقتی که با یک CDN ارزان‌قیمت شروع می‌کنید و بعدها همزمان با رشد کسب‌وکار به فکر استفاده از سرویس‌های اختصاصی‌تر می‌افتید نمود پیدا می‌کند. تامین‌کننده‌ی CDN باید پشتیبانی از رویکرد CDN چندگانه را تسهیل کند.

 

تکنیک‌های برتر برای موفقیت‌های ماندگار توسط CDN

انتخاب یک CDN، تصمیمی نیست که فقط یکبار اتفاق بیفتد. همزمان با مطرح شدن نیازهای جدید کسب‌وکار، تامین‌کنندگان خدمات از جمله CDNها بایستی قادر به رفع این نیازها باشند. چیزی که برای یک استارت‌آپ نوپا به خوبی جواب می‌دهد لزوما به معنی این نیست که در یک تجارت بین‌المللی نیز به همان خوبی جواب دهد. کسب‌وکارها برای اطمینان از حصول موفقیت در دراز مدت، توجه داشته باشند که CDNای که انتخاب می‌کنند:

۱. در بکارگیری تکنولوژی‌ها و ارائه بروزرسانی‌ها جلوتر از بقیه باشد.

۲. ارتباط فعال با مشتریان داشته باشد بخصوص در شرایط بحرانی مثل حملات DDoS

۳. برای بهبود سرویس از مشتریان بازخورد بگیرد

۴. پشتیبانی 24 ساعت در 7 روز هفته داشته باشد

۵. نیازهای هر کسب‎وکاری را درک کند

۶. ارزش پول خرج شده را داشته باشد؛ نه بیشتر و نه کمتر – در مورد CDNها ضرب‌المثل هر چی پول بدی آش می‌خوری کاملا صادق است (CDNهای ارزان معمولا پشتیبانی و خدمات ضعیفی ارائه می‌دهند و از طرفی برخی از CDNها هم فقط پول برندشان را می‌خورند؛ هیچ کدامشان خوب نیست. CDNای انتخاب کنید که به اندازه‌ی قابلیت‌هایی که ارائه می‌دهد، هزینه معقولی در نظر گرفته باشد)

۷. معامله با آن‌ها کار آسانی باشد.

 

بازسازی عملکرد وب با استفاده از CDN

برای هر کسب‌وکاری ضروری است که وب‌سایت یا برنامه‌ی آن‌ها به بهترین شکل به مشتریان سرویس‌دهی کند. هیچ کاربری وب‌سایت کند را تحمل نمی‌کند. آن‌ها به اعتبار، امانت‌داری و سابقه فعالیت شرکت اهمیت می‌دهند ولی همچنان به امنیت‌شان شک دارند. عملکرد ضعیف یک سرویس ابری، وب‌سایت یا وب‌اپلیکیشن نقطه‌ی شروع نابودی کسب‌وکار شماست. کاربران به محض مشاهده‌ی یک سرویس ضعیف شما را به مقصد یک کسب‌وکار دیگر ترک می‌کنند.

شبکه تحویل محتوا (CDN) می‌تواند به کسب‌وکارها در فائق آمدن بر این مشکلات کمک کند و این اطمینان را می‌دهد که هر سایت یا برنامه‌ای در بهترین وضعیت به مشتریان خدمت‌رسانی کند. اما هر CDNای برای هر کسب‌وکاری مناسب نیست؛ کسب‌وکارها باید بر اساس نیازهای خود، بهترین CDN را گزینش کنند و در زمان تغییر نیازها، CDNای مناسب شرایط جدید انتخاب کنند.