مقایسه سرویس‌های میزبانی ویدیو در ایران

این روزها «ویدئو» محبوب‌ترین محتوا در سراسر وب است و کاربران در فضای اینترنت بیش از هر محتوای دیگری وقت خود را صرف دیدن ویدئو می‌کنند. این اقبال عمومی سبب شده کسب‌و‌کارهای آنلاین نیز کم کم به بازاریابی ویدئویی روی بیاورند. اما وب سایت‌ها و کسب‌وکارهای نوپای آنلاین همواره با دغدغه شناسایی بهترین راه برای رساندن محتوای ویدئویی به بازار هدف خود رو به رو هستند.

به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی انواع سرویس‌های ویدیویی به همراه بررسی مزایا و معایب آن بپردازیم تا شاید کمی از دغدغه شناسایی بهترین راه رساندن محتوای ویدیویی به بازار هدف را به حداقل برسانیم. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما واقع شود.

 

سرویس میزبانی ویدیو، سرویس اشتراک ویدیو تفاوت بر سر چیست؟

قبل از اینکه به بررسی سرویس‌های میزبانی ویدیو در ایران بپردازیم نیاز هست بدانیم انواع سرویس‌های ویدیویی که می‌توانیم برای ارائه محتوای ویدیویی از آن استفاده کنیم، کدامند و هر یک برای چه کاری مناسب است. در حال حاظر برای ارائه محتوای ویدیویی دو نوع سرویس وجود دارد که سرویس اشتراک ویدیو یکی از‌ آنهاست که یوتیوب و آپارات و دیگر وبسایت‌های شبیه به یوتیوب در این دسته قرار می‌گیرند. اما نوع دیگر سرویس‌ها  سرویس میزبانی ویدیویی است که در واقع راهکاری جامع برای مدیریت محتوای ویدیویی، انتشار و ردیابی آن است. توجه داشته باشید که این راهکار چیزی متفاوت از سرویس‌های اشتراک ویدیو نظیر یوتیوب و آپارات است. سرویس‌هایی نظیر یوتیوب، آپارات و ... که با نام سرویس اشتراک ویدیو شناخته می‌شوند به سایت یا سرویسی گفته می‌شود که به شما اجازه می‌دهد تا ویدیوهای خود را در اینترنت آپلود کرده و در معرض دید دیگران بگذارید. تصویر زیر نمایی کلی از تفاوت این دو نوع سرویس را بر اساس قابلیت‌های آن‌ها نمایش می‌دهد.

تفاوت سرویس اشتراک ویدیو با سرویس میزبانی ویدیو

از سوی دیگر، پلتفرم میزبانی ویدیو سرویس قدرتمندتری است. اگر ناچار بودید که بزرگترین مزیت استفاده از سرویس میزبانی ویدیو را بیان می‌کردید، بدون شک چیزی نبود جزء: دیده شدن (Visibility). اغلب پلتفرم‌های میزبانی ویدیویی امکانات بسیاری برای آنالیز ویدیوها در اختیار شما قرار می‌دهند که مزایای زیادی برای کسب‌وکار شما خواهد داشت. این سرویس‌ها اجازه می‌دهند تا دقیقا بدانید وضعیت ویدیوها و عملکردشان چگونه بوده، رفتار کاربر در قبال دیدن این ویدیوها چطور بوده و خلاصه اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهند که با استفاده از آن می‌توانید آینده‌ی بهتری برای کسب‌وکارتان رقم بزنید.

سایت‌هایی مثل یوتیوب و آپارات وقتی ویدیو را در آن آپلود می‌کنید اطلاعات بسیار محدودی در اختیارتان قرار می‌دهند. نهایت اطلاعاتی که به شما نشان داده می‌شود، تعداد ویوها، لایک‌ها و دیسلایک‌ها است و چیز بیشتری وجود ندارد.

از سوی دیگر با انتخاب یک پلتفرم خوب برای میزبانی ویدیویی، حصار این محدودیت‌ها شکسته و انبوهی از آمار و ارقام ارزشمند روبروی شماست. به راحتی می‌توانید بفهمید ویدیوی شما را چه کسی تماشا کرده، دستگاهی که با آن ویدیو را تماشا کرده چه بوده، تا کجای ویدیو را دیده و از چه تایمی به بعد تماشای ویدیو متوقف شده است. می‌توانید متوجه شوید که مخاطب، ویدیوی شما را چگونه پیدا کرده و در اغلب اوقات دلیل اینکه چرا ویدیو را به طور کامل مشاهده نکرده یا چرا فلان بخش‌ها را دوباره نگاه کرده را متوجه خواهید شد. این امکانات را هیچ جای دیگری نمی‌توانید پیدا کنید.

وقتی مشاهده کنید کدام بخش‌های ویدیو محبوبیت بیشتری دارند، می‌توانید مسیر حرکت بازاریابی محتوا را بر اساس آن بخش‌ها تنظیم کنید. وقتی دلیل توقف تماشای ویدیو را بفهمید، با شناسایی الگوها و دلایل احتمالی می‌توانید ویدیو را بر اساس آن اصلاح کنید. نکته‌ی مهم در مورد این متریک‌ها، قابل سنجش بودن آن‌هاست. این متریک‌ها دقیقا نشان می‌دهند که چه کرده‌اید و باید چه بکنید. با این متریک‌ها می‌توان راهبردی‌تر در مورد ویدیوهای تولید شده قدم برداشت و کسب‌وکار خود را به جایی که شایسته‌ی آن است برسانید.

به راحتی می‌توانید داخل خودِ ویدیو، فرم‌های جذب لید قرار دهید که این کار ترکیب ویدیو با راهکار CRM را تسریع می‌بخشد. جاگذاری ویدیوها در سایت یا وبلاگ نیز آسان است. بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی، یک تکه کد را کپی می‌کنید تا ویدیوی شما در مکان مورد نظر قرار گیرد.

از دیگر مزایای سرویس میزبانی ویدیو، قابلیت‌های فراوان برای شخصی‌سازی است. به عنوان مثال به راحتی می‌توانید رنگ پلیر را با رنگ سایت و برند خود هماهنگ کنید. و همچنین می‌توانید بجای هدایت افراد از طریق سرچ گوگل به سایت‌های یوتیوب و آپارات آن‌ها را مستقیما به سایت خود جذب کنید.

موضوع مهم بعدی که باید بدانید این هست که دو پلتفرم ویدیویی لزوما کارایی مشابهی ندارند. در واقع هیچ یک از پلتفرم‌های میزبانی ویدیویی، جامع‌ترین یا کامل‌ترین نیست که با انتخاب آن تمام نیازهای شما برطرف شود. سعی کنید بر اساس نیازمندی‌های کسب‌وکارتان، انتخاب درستی داشته باشید.

 

پلتفرم‌های میزبانی ویدیویی در عمل

با این مقدمه برسیم به معرفی سرویس‌های میزبانی ویدیو در ایران. در حال حاضر در ایران سه پلتفرم میزبانی ویدیو به نام‌های کیومری، ابرآراوان و کاویمو وجود دارند که بسته به نیاز و توقع شما باید انتخاب شوند. هر یک از این سرویس‌ها مزایا و معایبی دارند که در ادامه بررسی کوتاهی خواهیم داشت.

 

کیومری

کیومری

کیومری یکی از پیشگامان اصلی OVP های ایرانی می‌باشد. که از سه سال قبل فعالیت خود را در این حوزه شروع کرد. اما در چند ماه اخیر با توجه به پیامی که در سایت خود درج نموده‌اند  ناگزیر به قطع سرویس دهی شده‌اند. 

 

ابرآروان

ابرآروان

ابرآروان یکی دیگر از شرکت‌هایی هست که چند وقتی هست که میزبانی ویدیو را در کنار سرویس CDN خود افزوده است. در حال حاضر پلتفرم میزبانی ویدیو ابرآروان نسخه بتا آن می‌باشد.

با توجه به این موضوع امکانات کمی نسبت به دو رقیب خود یعنی کاویمو و کیومری دارد. بیشتر تمرکز ابرآروان بر روی جذب مخاطبینی است که به شکل سازمانی از این پلتفرم استفاده می‌کنند و برای استفاده از قبلیت‌های آن شما نیازمند این می‌باشید که از Api برای مدیریت ویدیوها در سایتتان استفاده نمایید.

به همین خاطر برای کاربران مبتدی بیش از حد پیشرفته می‌باشد و برای کسب‌وکارهای نوپا و کوچک، درک امکانات این پلتفرم ممکن است نفس‌گیر باشد. یادگیری و استفاده‌ی صحیح از پلتفرم ویدیویی ابرآروان به اندازه‌ی سایر پلتفرم‌های ویدیویی آسان نیست. با توجه به وضعیت فعلی کسب‌وکارتان و اوضاع و احوال بازاریابی، در انتخاب این سرویس نهایت دقت را به خرج دهید.

 

کاویمو سرویس میزبانی ویدئو

کاویمو

کاویمو یکی دیگر از پلتفرم‌های ویدیویی است که کار خود را از فروردین ۹۶ آغاز نمود.  کاویمو تضمین می‌کند که ویدیوی شما به نرمی بر روی تمام دستگاه‌ها پخش شود و علاوه بر آن، شما به راحتی با چند کلیک می‌توانید کاویمو را به آنالیتیکز قدرتمند گوگل متصل کنید تا به راحتی شاهد رفتار کاربران خود باشید. پلیر کاویمو نه‌تنها واکنش‌گرا، سریع و برخوردار از تکنولوژی استریمینگ تطبیقی است بلکه از قابلیت‌هایی همچون پخش با رزولوشن  4k، جلوگیری از دانلود ویدیوهای شما با قابلیت عدم دانلود صد درصدی و سایر ترندهای بازار ویدیو نیز برخوردار است.

به ادعای کاویمو، این پلتفرم چیزی فراتر از میزبانی ویدیو است. کاویمو توانایی کنترل محتوا، معرفی بهتر محصول و تسریع بازاریابی ویدیو را به کاربرانش می‌دهد. بعلاوه تیم پشتیبانی این سرویس نیز عملکرد بسیار خوبی دارد. مثلا در صورت ارسال تیکت در کمترین زمان ممکن یعنی ۳ تا ۱۰ دقیقه اقدام به پاسخگویی می‌کنند.

شاید بزرگترین عیب کاویمو محدودیت زیاد آن در پلن رایگان است. در پلن رایگان شما فقط ۳ ویدیو می‌توانید آپلود کنید. اگر تمایل به آپلود ویدیوهای بیشتری داشته باشید باید به پلن‌های پولی که از ۳۹ هزار تومان در ماه شروع می‌شود رو بیاورید. این مبلغ شاید برای کسب‌وکارهای کوچک که تازه کارشان را شروع کرده‌اند و هنوز در بازار جا نیفتاده‌اند زیاد باشد، اما با توجه به امکاناتی که به دست می‌اورید ارزش دارد این سرمایه گذاری را انجام دهید. بخصوص این سرمایه‌گذاری باعث می‌شود ویدیوهای شما سریع‌تر از هر زمان ممکنی ایندکس شده و صفحات اول گوگل را اذعان خود کنید.

 

جدول مقایسه امکانات هر یک از سرویس‌های میزبانی ویدیو

در زیر جدولی را قرار داده‌ایم تا به آسانی هر یک از سرویس‌دهنده‌های میزبانی ویدیو را مقایسه نمایید. در این جدول همچنین امکانات سرویس‌دهنده‌های اشتراک ویدیو را گنجانده‌ایم.

توجه: قیمت‌های ذکر شده در جدول بر اساس قیمت / قابلیت‌های در دسترس می‌باشد. با توجه به اینکه دسترسی به تمام قابلیت‌ها در پلن قیمت نهایی در دسترس می‌باشد، قیمت‌ها بر اساس پلن نهایی درج گردیده‌ است. 

 

  سرویس میزبانی ویدیو سرویس اشتراک ویدیو

قابلیت ها

_____کاویمو____

(پلن اختصاصی)

کیومری

(بسته طلایی)

ابرآروان

( وب‌سایت حرفه‌ای)

آپارات یوتیوب

قیمت ماهیانه ( هزار تومان )

۲۹۹،۰۰۰ ۸۰۰،۰۰۰  ۴۹۹,۹۰۰ رایگان / تبلیغات رایگان / تبلیغات
آپلود ویدیو با هر فرمتی ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
تعداد نامحدود آپلود ویدیو بدون خرید تعرفه بالاتر ✔️ X X ✔️ ✔️
بهینه سازی خودکار ویدیو ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
پخش ویدیو ۳۶۰ درجه  به زودی ✔️ X ✔️ ✔️
پشتیبانی تا کیفیت 4K ✔️ X - X ✔️
پلیر اختصاصی کاویمو اپن سورس اپن سورس (Video.js) اپن سورس (Video.js) اختصاصی بوتیوب
ترافیک ۵۰۰ گیگابایت نامحدود ۱۰۴۰ گیگابایت نامحدود نامحدود
فضای ذخیره سازی (Storage) ۵۰۰ گیگابایت ۲۰۰ گیگابایت ۲۵۰ گیگابایت نامحدود نامحدود
معماری بر پایه CDN X X - X -
عدم نمایش لوگو برند ✔️ X X X X
اضافه کردن لوگوی اختصاصی ✔️ ✔️ ✔️ X X
امکان سفارشی سازی تم رنگی پلیر ✔️ X X X X
تصویر شاخص اختصاصی ✔️ ✔️ X X ✔️
امکان تعریف تصویر شاخص به صورت GIF ✔️ X X X X
غیرفعال کردن دکمه Pause ✔️ X X X X
امکان نمایش/عدم نمایش تایم لاین ✔️ X X X X
زیرنویس ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
تکرار ویدیو ✔️ ✔️ X X X
کنترل سرعت پخش ویدیو ✔️ ✔️ ✔️ X ✔️
آهنربای ایمیل (‌subscribe to watch) به زودی ✔️ X X X
سئو ویدیو (در صورت جاگذاری در سایت شما) ✔️ X X X X
دعوت به اقدام (Call to Action) به زودی ✔️ X X X
سیستم شبیه ساز پخش آنلاین ✔️ X X X X
کد اشتراک گذاری پاپ آپ ✔️ X X X X
کد اشتراک در شبکه‌های اجتماعی ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
کد OEmbed مخصوص وردپرس ✔️ X X X X
کد اسکریپت ✔️ ✔️ X ✔️ ✔️
کد iFrame ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
نمایش در تمامی دستگاه‌ها (موبایل/دستکتاپ/ …) ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Api ✔️ ✔️ ✔️ X -
اتصال به گوگل آنالیز ✔️ X X X ✔️
سیستم محافظت از دانلود ویدیو ٪۱۰۰ غیرقابل دانلود قابل دانلود قابل دانلود قابل دانلود قابل دانلود
پخش در دامین خاص ✔️ X X X X
قرار دادن رمز عبور برای مشاهده ویدیو به زودی X X X X
لینک نمایش اختصاصی ✔️ X X X X
مسدود سازی ‌IPهای خاص ✔️ X X X X
دامین اختصاصی ✔️ ✔️ X X X
آپلود مستقیم از دیگر سرویس‌ها ✔️ ✔️ X X X
آپلود حجیم Up to 10Gb Up to 1Gb - Up to 1Gb Up to 1Gb
سفارشی سازی پلیر ✔️ X X X X
ارائه ساب دامین اختصاصی ✔️ X X X X
پشتیبانی ۲۴ ساعته تلفنی (رایگان) ✔️ X X X X

 

راهنمای علائم:
✔️ : این قابلیت فعال می‌باشد.            X : این قابلیت ارائه نمی‌شود.            - : ارائه این قابلیت مشخص نیست.

 

آیا یک سرویس میزبانی ویدیوی کامل وجود دارد؟

پاسخ منفی است. شما باید پلتفرم‌های مختلفی را تست کنید تا سرویسی مطابق نیازهایتان بیابید. ممکن است انتخاب شما برای فرد دیگری اصلا مناسب نباشد. این موضوع کاملا بستگی به نیازهای شما دارد. شاید سازمانی جایگاه خود را در مرحله‌ای ببیند که استفاده از کاویمو را کامل‌ترین انتخاب و سازمان دیگری شرایطش به گونه‌ای باشد که کیومری یا ابرآروان را مناسب‌ترین گزینه بداند. تنها با بررسی اهداف کسب‌وکار و وضعیت فعلی‌تان می‌توانید بهترین و کامل‌ترین انتخاب را داشته باشید.

 

۰۲۱-۲۸۴۲۶۶۴۴

مشاوره کاملا رایگان

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

برای صحبت با متخصصان کاویمو تماس بگیرید.