چگونه از ویدیو در کمپین‌های بازاریابی خود استفاده کنیم؟

بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک از ویدیو در کمپین‌های بازاریابی و استراتژی فروش خود استفاده می‌کنند ولی متاسفانه کار بدی که می‌کنند جداسازی این‌ها از یکدیگر است. یعنی ویدیو روی وب‌سایت کار جذب و آموزش لیدهای جدید را انجام داده و از طرف دیگر کمپین‌های بازاریابی از میان لیدهای جمع‌آوری شده، MQLها یا لیدهای احراز صلاحیت شده را به تیم فروش ارجاع می‌دهند.

از آنجایی که این دو روشِ ارتباطی به خودیِ خود موثر هستند ولی با ترکیبشان می‌توان کار بیشتری از آن‌ها کشید. با ترکیب ویدیو و کمپین‌های بازاریابی، مزایای هر دو روش را یکجا خواهید داشت و سریع‌تر از قبل رشد می‌کنید. در این پست به صورت مرحله به مرحله و همراه با ایمیل‌های نمونه، فرمول کمپین‌های بازاریابی‌مان را با شما به اشتراک می‌گذاریم. قبل از بررسی جزئیات، بد نیست دلیل اهمیت این موضوع را بدانید.

 

چرا از ویدیو در کنار کمپین‌های بازاریابی استفاده کنیم؟

ویدیو به دلایل زیادی عالی است. سرگرم کننده است؛ مقیاس‌پذیر بوده، قابل‌درک، قابل اشتراک‌گذاری و برای تولید لیدهای جدید بسیار مفید است.  اما مهم‌تر از همه، ویدیو، جنبه‌های انسانی کسب‌وکار شما را در دنیای دیجیتال - که رشد فزاینده‌ای هم دارد – به خوبی نشان می‌دهد.

کمپین‌های بازاریابی، روشی عالی برای دنبال کردن لیدها، احراز صلاحیت و انتقال لیدهای آماده‌ی خرید به تیم فروش است. کمپین‌های بازاریابی به شما اجازه می‌دهد تا در زمانی مناسب، برای لیدهایی مناسب، محتوایی درست ارسال کنید. در صورتی که این کار را به درستی انجام دهید، لیدها را می‌توانید پروش داده تا به ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای فروش تبدیل شوند. با ترکیب این دو ابزار یعنی به کار بستن قدرت انسانیِ ویدیو در کنار توانمندی بالای کمپبن‌های بازاریابی در امر زمان‌بندی و تقطیع لیدها (segmentation) می‌توان به نتایج درخشانی دست یافت.

 

این حرفِ ما نیست. آمارها نشان می‌دهد که شرکت‌های برتر در حوزه‌ی بازاریابی با ۳۳ درصد هزینه کمتر، ۵۰ درصد لید آماده‌ی فروش بیشتری تولید می‌کنند! ویدیو به منزله‌ی کاتالیزوری برای ایمیل بوده که قدرت و کارایی آن را بسیار بیشتر از قبل می‌کند. ما در کاویمو دریافتیم که ایمیل‌های حاوی تصویر شاخص ویدیو، ۲۰۰ درصد نرخ کلیک بالاتری دارند. با این حساب از ترکیب این دو استراتژی، موفقیت بیشتری حاصل می‌شود.

خُب احتمالاً تا کنون باید متوجه شده باشید که کمپین‌های بازاریابی و ویدیو، دو روش کارآمد هستند که ترکیبشان نتایج درخشانی به بار می‌آورد. اگر هنوز قانع نشده‌اید، توصیه می‌کنیم یکبار دیگر، پاراگراف قبلی را بخوانید.

شروع این کار ممکن است کمی شما را سردرگم کند. کمپین‌های زیادی هست که باید بسازید. این یعنی کلی ویدیو، کلی برنامه‌ریزی و نهایتاً (اگر مثل من باشید) فلج‌تحلیلی! به جای اینکه روی کمپین‌های خاص تمرکز کنید و خودتان را در باتلاق جزئیات غرق کنید، فرایندی قدم به قدم را پیش بگیرید که برای کمپین بعدی‌تان قابل اجرا باشد.

 

ویدیو مارکتینگ در بازاریابی

قدم اول: با کمپین تولید لیدتان شروع کنید.

پرورش دادن لیدهایی که وجود ندارند بی‌معنی است. این لیدها را چگونه تولید می‌کنید؟ از طریق نمایشگاه، رویداد، دانلود منابع، نسخه‌ی رایگان، تریال یا دموی محصول؟

 

قدم دوم: شناسایی مکان فعلی لیدها در قیف بازاریابی

قیف بازاریابی در بالاترین سطح، سه مرحله دارد: آگاهی از مشکل (پژوهش)، ارزیابی راهکارهای موجود (پیمایش) و تصمیم‌گیری برای خرید (از میان تعدادی فروشنده‌ی گلچین شده)

 

 

شما به صورت مستقیم و همان دفعه‌ی اول از کسی خواستگاری نمی‌کنید! بنابراین نباید لیدی که هنوز در مرحله  آگاهی است را تحت فشار قرار داده که بیا منو بخر! اینکه طرف کجای قیف قرار دارد خیلی مهم است. تنها در این صورت می‌توان محتوایی مناسب با موقعیت فعلی لید برایش ارسال کرد.

 

قدم سوم: تعریف هدفی مشخص برای کمپین بازاریابی

هر کمپین بازاریابی باید هدف مشخصی داشته باشد تا دقیقاً بدانید چه محتوایی بیشتر به درد لیدها می‌خورد. به احتمال زیاد هدفتان انتقال لید به مرحله‌ی بعدی قیف بازاریابی است. وقتی لید شما در مرحله‌ی آگاهی است، انتقالش به مرحله‌ی ارزیابی (بررسی راهکارها) ایده خوبی است و همینطور اگر لیدتان از قبل در مرحله ارزیابی است باید هدفتان انتقال او به مرحله‌ی نهایی یعنی گزینش یا تصمیم‌گیری در مورد خرید محصول باشد. و اگر در همین مرحله قرار دارد مستقیماً بروید سروقت فروش!

تنظیم اهداف مشخص، شناسایی محتوای مناسب لیدها را آسان و سنجش میزان موفقیت کمپین را امکان‌پذیر می‌کند.

 

قدم چهارم: برنامه‌ریزی برای استراتژی محتوای ایمیل

بسیاری از بازاریاب‌ها سرِ اینکه چه محتوایی را در ایمیل‌های مربوط به کمپین‌های بازاریابی به کار گیرند، در گِل می‌مانند. اینجا یک رویکرد ساده و موثر که خودمان نیز استفاده می‌کنیم وجود دارد. ما برای ایمیل‌هایمان موارد زیر را لحاظ می‌کنیم:

  • محتوای مرتبط؛
  • اعلام مرحله‌‌ای از سفر خریدار که در آنجاست؛
  • اطلاعات و فرصت‌هایی برای انتقال لید به مرحله بعدی سفر خریدار.

سوالاتی که باید درموردشان فکر کنید:

  • چند ایمیل باید بفرستم؟
  • بین هر ایمیل چقدر باید صبر کنم؟

پاسخ به این سولات برای هر کسب‌وکاری متفاوت است ولی اگر تازه‌کار هستید ۳ الی ۴ ایمیل برای یک بازه‌ی دو هفته‌ای پیشنهاد می‌شود.

 

استراتژی ایمیلتان در بالاترین سطح باید اینگونه باشد:

ایمیل ۱: اعلام چگونگی تبدیل آن‌ها به لید و ارائه‌ی اطلاعات مرتبط؛

ایمیل ۲: اعلام مرحله‌ای از سفر خریدار که در آنجا قرار دارد؛

ایمیل ۳: فراهم کردن اطلاعاتی برای لیدها جهت حرکت دادنشان به مرحله‌ی بعدی سفر خریدار؛

ایمیل ۴ (اختیاری): کسب اطلاعات بیشتر برای مرحله‌ی بعدی.

 

قدم پنجم: اضافه کردن ویدیو به کمپین بازاریابی

خب، حالا که استراتژی ایمیل را طرح‌ریزی کرده‌اید زمان غنی‌سازی ایمیل‌ها به کمک ویدیو است. اگر پیش از این داخل ایمیل‌ها از ویدیوهای مرتبط و مفید استفاده می‌کردید که فبها ولی اگر اینطور نبوده بهتر است در کنار محتوای متنی ایمیل، ویدیویی کوتاه با اسکریپتی جذاب هم ضمیمه‌اش کنید. سعی کنید این ویدیو را کوتاه و ساده و با تمرکز بر پیام اصلی آن تولید کنید. ویدیو را در صفحه‌ی فرود قرار داده و داخل ایمیل به آن لینک دهید.

 

چگونه یک کمپین بازاریابی ویدیویی طراحی کنیم؟
بررسی اجمالی «با شکست هنگام آماده شدن، آماده شکست می‌شوید». این جمله‌ای است که بنجامین فرانکلین گفته است. همین موضوع...

 

برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای کمپین بازاریابی ویدیویی را مطالعه کنید.  مثلاً این نمونه‌ای از ایمیل‌های ماست که در یکی از کمپین‌های بازاریابی استفاده کرده‌ایم:

 

 

قدم ششم: فعال‌سازی کمپین

خب اهداف خود را تنظیم کرده‌اید، کمپین‌تان را برنامه‌ریزی نموده‌اید، محتوای مناسب را شناسایی و ویدیو هم اضافه کرده‌اید. حالا همه چیز برای روشن کردن موتور کمپین بازاریابی آماده است.

 

بیایید با یک مثال، مطالب گفته شده را مرور کنیم

فرض کنید در شرکت کوچکی که زمینه‌ی فعالیتش، تولید محصولات نرم‌افزاری برای مدیریت منابع انسانی است کار می‌کنید و به تازگی ایبوکی تحت عنوان «چگونه رضایت شغلی کارکنان را افزایش دهیم» را منتشر کرده‌اید. انتشار این ایبوک در سایتتان باعث شده تا ۵۰۰ لید جمع کنید (مثلا درخواست ایمیل برای دانلود کتاب.) خب حالا می‌خواهید یک کمپین بازاریابی راه بیندازید تا این لیدها را از صافی رد کرده و آن‌هایی که آماده‌ی خرید هستند را به تیم فروش ارجاع دهید و البته در این کمپین می‌خواهید از ویدیو هم استفاده کنید.

 

قدم اول: با کمپین تولید لیدتان شروع کنید

کمپین شما حول محور همان ایبوکی که منتشر کرده‌اید خواهد بود.

 

قدم دوم: شناسایی مکان فعلی لیدها در قیف بازاریابی

لیدهای جمع‌آوری شده در مرحله‌ی آگاهی از مسئله هستند. آن‌ها در حال تحقیق و بررسی برای چگونگی افزایش رضایت شغلی کارکنان بوده‌اند که به ایبوک شما برخورده‌اند و احتمالاً هیچ اطلاعی از نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی هم ندارند.

 

قدم سوم: تعریف هدفی مشخص برای کمپین اتوماسیون بازاریابی

هدف کمپین بازاریابی شما، انتقال لیدها از مرحله‌ی آگاهی به مرحله‌ی ارزیابی است و از آنجایی که شرکتتان کارَش افزایش رضایت شغلی کارکنان به واسطه‌ی تولید نرم‌افزارهای مرتبط با مدیریت منابع انسانی است، می‌خواهید لیدهایتان اطلاعات محصولات شرکت شما را دیده یا بروشور آن را دانلود کنند.

 

قدم چهارم: برنامه‌ریزی برای استراتژی محتوای ایمیل

استراتژی ایمیل باید چیزی شبیه این باشد:

ایمیل ۱: اعلام اینکه آن‌ها به تازگی ایبوک رضایت شغلی را از سایت شما دانلود کرده‌اند و پیشنهاد تعدادی از مقالات وبلاگ برای مطالعه بیشتر.

ایمیل ۲: اعلام اینکه راه‌های زیادی برای افزایش رضایت شغلی کارکنان وجود دارد و پیشنهاد نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی به عنوان راهکاری که ممکن است تاکنون بررسی نکرده باشند. به صفحه‌ی محصول لینک دهید تا اطلاعات بیشتری در مورد پیشنهاد شما دستگیرشان شود.

ایمیل ۳: معرفی بروشور محصول

 

قدم پنجم: اضافه کردن ویدیو به کمپین اتوماسیون بازاریابی

هر یک از ایمیل‌های بالا باید ویدیویی به همراه خود داشته باشد!

ویدیو مناسب برای ایمیل اول: یک ویدیوی ۳۰ ثانیه‌ای از نویسنده‌ی ایبوک با مضمون تشکر از کاربران بابت دانلود کتاب و تبریک به آن‌ها برای تمرکزشان روی چنین بحث مهمی در کسب‌وکارشان. آن‌ها را به مقالات مفید وبلاگ که درباره‌ی افزایش رضایت شغلی کارکنان نوشته شده ارجاع دهید.

 

ویدیوی بعدی‌تان باید چند دقیقه باشد؟
انسان‌ها اساساً برهه‌ی توجه کوتاهی دارند که به لطف حواس‌پَرت‌کُن‌ترین اختراع بشر یعنی اینترنت و میوه‌ی آبدار آن - شبکه‌های...

 

ویدیو مناسب برای ایمیل دوم: این ایمیل می‌تواند حاوی ویدیویی سفارشی از یکی از اعضای تیم فروشتان باشد. اجازه دهید لیدها بدانند که می‌دانید هنوز برای خرید محصول آماده نیستند، اما باید دیوانه باشند که نخواهند درباره راهکارهای نرم‌افزاری افزایش رضایت شغلی تحقیق کنند. به آن‌ها پیشنهاد دهید برای دریافت اطلاعات بیشتر، صفحه‌ی محصول را مشاهده کنند.

ویدیوی مناسب برای ایمیل سوم: ویدیوی معرفی محصول به همراه پیشنهاد دانلود بروشور

 

امیدواریم با خواندن این مقاله، اطلاعات کافی درباره‌ی کمپین‌های بازاریابی و چگونگی استفاده از ویدیو برای افزایش اثربخشی آن به دست آورده باشید. زمان را از دست ندهید؛ همین امروز اولین کمپین بازاریابی‌تان را بسازید و با ویدیو تزئینش کنید. قطعاً لیدها (و البته تیم فروش شما) قدردانتان خواهند شد.