ترفندهایی برای بهینه‌سازی ویدیو

ویدیو مارکتینگ، تنها بیانگر برندهایی نیست که از ویدیو استفاده می‌کنند. اکنون در دل هر استراتژی موفقی، ویدیو جای گرفته است. ویدیو با نمایش جنبه‌های انسانی کسب‌وکار، به صورت احساسی با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند. هیچ رسانه‌ای تا این حد نمی‌تواند کاربران را درگیر کند. بازاریاب‌ها از آنجایی که تاثیر ویدیو و حمایت این رسانه در رسیدن به اهدافشان را به چشم دیده‌اند، زمان و انرژی و منابع خود را صرف آن می‌کنند. معرفی آپدیت محصول، ترغیب کاربران به ثبت‌نام در وبینار، بازاریابی ایمیلی، معرفی محصول و ... همگی از ویدیو برای رسیدن به اهدافشان استفاده می‌کنند.

در این مطلب یاد می‌دهیم که چگونه ویدیوهای خود را بهینه‌سازی کنید تا به محقق شدن اهدافتان کمک کند.

 

بهینه‌سازی ویدیو برای ویوی بیشتر

تصویر شاخص ویدیو (Thumbnail) اولین چیزی است که مخاطب می‌بیند. او از روی همین تصویر محتوای ویدیو و چیزی که انتظار دیدنش را دارد پیش‌بینی می‌کند و اغلب بر همین اساس نیز تصمیم می‌گیرد که آن را ببیند یا نه. این موضوع بخصوص وقتی ویدیوی شما در میان چندین کلیپ دیگر ظاهر می‌شود اتفاق می‌افتد. انتخاب یک تصویر عالی، کار سختی نیست به شرطی که این نکته را همیشه گوشه‌ی ذهنتان به خاطر بسپارید:

تصویر شاخص ویدیو (Thumbnail) اولین چیزی است که مخاطب می‌بیند. او از روی همین تصویر محتوای ویدیو و چیزی که انتظار دیدنش را دارد پیش‌بینی می‌کند و اغلب بر همین اساس نیز تصمیم می‌گیرد آن را ببیند یا نه.

 

اولویت با چهره‌ی انسان است

تصویر ویدیو را همانند یک پوستر فرض کنید. چهره‌ا‌ی خندان در این تصویر می‌تواند به افزایش نرخ پخش ویدیو کمک کند. چهره‌ی انسان به لحاظ روانی ارتباط بیشتر مخاطبان را به دنبال دارد. تصویر می‌تواند یکی از فریم‌های ویدیو باشد یا به صورت اختصاصی ساخته شود.

 

 

باور ندارید؟ کافی است ویدیویی را یکبار با تصویر معمولی و بار دیگر با تصویر چهره (به کمک تست A/B) برای مخاطبان ارسال کنید و نرخ کلیک هر دسته را مقایسه کنید. طبق بررسی خودمان، تصویری که در آن چهره‌ی انسان وجود داشته باشد تا ۲۰ درصد نرخ کلیک را بیشتر می‌‌کند.

 

چگونه برای ویدیو تصویر شاخص اختصاصی قرار بدهم؟ - کاویمو
اگر نیاز به راهنمایی دارید و یا می خواهید درباره کاویمو بیشتر بدانید، جای درستی آمده اید، لطفا منابع زیر را چک کنید و اگر نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید با ما تماس بگیرید

 

هماهنگ باشید

هماهنگی تصویر، رنگ دکمه‌ی پخش و سایر المان‌ها اهمیت زیادی دارد. رنگ سازمانی کاویمو نارنجی است پس دکمه‌ی پخش صورتی چیز ناجوری است. هماهنگی پلیر با برند شما باعث می‌شود تا وب‌سایت‌تان حرفه‌ای‌تر دیده شود و مخاطبان در تمام عناصری که برخورد دارند احساس هماهنگی و یکدستی داشته باشند. ایرانسل چه رنگی است؟ رنگ‌ها به برند شما هویت می‌دهند. دست‌کمشان نگیرید!

هماهنگی پلیر با برند شما باعث می‌شود تا وب‌سایت‌تان حرفه‌ای‌تر دیده شود و مخاطبان در تمام عناصری که برخورد دارند احساس هماهنگی و یکدستی داشته باشند.

 

چگونه تم رنگی پلیر را تغییر بدهم؟ - کاویمو
اگر نیاز به راهنمایی دارید و یا می خواهید درباره کاویمو بیشتر بدانید، جای درستی آمده اید، لطفا منابع زیر را چک کنید و اگر نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید با ما تماس بگیرید

 

جایش مهم است

ویدیوی شما به مکانی برای درخشیدن نیاز دارد. ویدیویی که بالای صفحه قرار دارد قطعاً بیشتر از ویدیویی که پایین صفحه باشد دیده می‌شود چون نیازی به اسکرول ندارد. اگر ویدیو مهم‌ترین دارایی صفحه‌ی شماست مسلماً باید بهترین مکان را برایش انتخاب کنید. هرچقدر به پایین صفحه می‌روید، احتمالاً دیده ‌شدن آن کمتر و کمتر می‌شود.

 

چگونه نرخ مشاهده ویدیوها را در سایت افزایش دهیم؟
افزایش نرخ دیده شدن ویدئوها توسط کاربران همواره یکی از دغدغه‌های مهم صاحبان و گردانندگان کسب و کار های آنلاین...

 

سئو پادشاه است

زمان زیادی برای ساخت ویدیو گذاشته‌اید، پس طبیعی است که بخواهید افراد بیشتری آن را ببینند. اما چطور؟ با سئوی خوب این کار شدنی است . برای سئو کردن ویدیو، چند نکته را رعایت کنید:

  • عنوان مناسبی انتخاب کنید. نامی انتخاب کنید که به خوبی نشان‌دهنده‌ی محتوای ویدیو باشد. به عنوان مثال myvideo.mp4 اصلا خوب نیست. ویدیوها را در هنگام آپلود تغییرنام دهید.
  • جاگذاری کنید. ویدیوهایی که همانند تصاویر این صفحه داخل متن جاگذاری شده باشند هم به دل مخاطبان می‌نشیند و هم به مذاق سرچ‌انجین‌هاست ولی ویدیوهای پاپ‌اُوِر (آن‌هایی که بعد از کلیک به صورت پنجره‌ای پاپ‌آپ نمایش داده می‌شوند)، مورد علاقه‌ی گوگل نیستند و در نتایج جستجو هم نمایش داده نمی‌شوند؛
  • صفحه را خلوت کنید. اگر قرار است ویدیو در مرکز باشد، صفحه را خلوت کنید تا بهتر دیده شود. ضمناً پنهان کردن ویدیو در پسِ انبوهی از کدهای جاوا اسکریپت به لحاظ سئو درست نیست. چون گوگل قادر به پیدا کردن این ویدیوها نیست و در نتایج جستجو هم چیزی به کاربران نشان نمی‌دهد.

 

چگونه با پنج قدم ساده ویدیوهای خود را سئو کنیم؟
ما اینجا در کاویمو، سخت در تلاش هستیم تا کدهایی که برای جاگذاری در سایت استفاده می‌کنید به لحاظ سئو...

 

بهینه‌سازی ویدیو برای دعوت به اقدام

ویدیو ابزار خوبی برای ترغیب و دعوت مخاطبان به اقدام خاصی است. مهم نیست ویدیوهای خود را بهینه‌سازی می‌کنید تا لیدهای بیشتری جمع کنید، بهینه می‌کنید تا ویوهای بیشتری داشته باشید، کلیک بیشتر روی دعوت به اقدام، ثبت‌نام در وبینار، کلیک بیشتر ایمیل و هر چیز دیگر. کارهای کوچکی هست که با انجام آ‌ن‌ها، موفقیت ویدیوها در رسیدن به اهدافشان را بیشتر از قبل می‌کند. تولید لید بخش اساسی استراتژی اینباند مارکتینگ (بازاریابی ربایشی، درون‌گرا، جاذبه‌ای) است و ویدیو می‌توان نقش مهمی در این جریان بازی کند.

تولید لید بخش اساسی استراتژی اینباوند مارکتینگ (بازاریابی ربایشی، درون‌گرا، جاذبه‌ای) است و ویدیو می‌توان نقش مهمی در این جریان بازی کند.

 

خودتان را معرفی کنید

وبینار روشی عالی برای ارائه‌ی اطلاعات دسته اول و انحصاری درباره‌ی محصول یا موضوع مد نظر شماست. با اینکه بیشتر سمینارها به صورت آنلاین برگزار می‌شوند ولی بازهم می‌توانید با یک‌سری کارها تمایز ایجاد کنید. مثلا با ساخت یک ویدیوی کوتاه به بیننده‌ها بگویید که قرار است در چه وبیناری شرکت کنند، چه افرادی در تهیه وبینار نقش دارند و بالاخره در این کنفرانس اینترنتی چه چیزی گیرشان می‌آید. در کاویمو ما طول این ویدیوها را ۱ الی ۲ دقیقه بیشتر در نظر نمی‌گیریم. 

 

در این نوع ویدیو اطمینان حاصل می‌کنیم که میزبان خودش را معرفی کند و اینکه با ثبت‌نام در وبینار چه چیزی یاد می‌گیرند. ما در عمل شاهد تاثیر بالای این ویدیوی کوتاه در جذب و ثبت‌نام بیشتر مخاطبان بوده‌ایم. تاثیرش حتی از بهترین صفحات فرود نیز بیشتر است.

 

ویدیوی بعدی‌تان باید چند دقیقه باشد؟
انسان‌ها اساساً برهه‌ی توجه کوتاهی دارند که به لطف حواس‌پَرت‌کُن‌ترین اختراع بشر یعنی اینترنت و میوه‌ی آبدار آن - شبکه‌های...

 

اضافه کردن آهنربای ایمیل

ویدیو، کم‌کم به بخشی اساسی در بازاریابی فول‌استک تبدیل شده است، پس چه دلیلی وجود دارد که از ویدیو برای تولید لید استفاده نکنیم؟ با قابلیت آهنربای ایمیل می‌توانید ایمیل مخاطبان را از داخلِ خود ویدیو دریافت کنید. این قابلیت برای انواع مختلفی از ویدیوها مثل وبینارها، تورهای آموزشی قابل استفاده است. آهنربای ایمیل کاربردهای زیادی دارد.

 

آهنربای ایمیل را می‌توانید در هر جایی از ویدیو نشان دهید ولی تجربه نشان داده است که بهترین زمان برای نمایش آهنربای ایمیل، ۲۰ درصد ابتدایی ویدیو است. یعنی مخاطب شما تا ۲۰ درصد ابتدایی ویدیو را می‌بیند، بعد از آن آهنربای ایمیل نمایش داده می‌شود. کاربر ایمیلش را وارد می‌کند تا ادامه‌ی کلیپ را تماشا کند. در واقع اول مزه‌ی محتوا را به مخاطب می‌چشانید، سپس او را ترغیب به وارد کردن اطلاعاتش می‌کنید.

آهنربای ایمیل را می‌توانید در هر جایی از ویدیو نشان دهید ولی تجربه نشان داده است که بهترین زمان برای نمایش آهنربای ایمیل، ۲۰ درصد ابتدایی ویدیو است.

 

بهینه‌سازی برای کلیک

اضافه کردن دعوت به اقدام (Call To Action) به ویدیوها، راهی عالی جهت هدایت مخاطبان در مسیر درست است. شما هر چند CTA که بخواهید می‌توانید به هر جای ویدیو اضافه کنید ولی همیشه تجربه‌ی کاربری مخاطبان خود را در اولویت قرار دهید.

دلایل تبدیل پایین دعوت به اقدام‌ها:

  • دعوت به اقدام روشن و شفاف نیست؛
  • اطلاعات کافی وجود ندارد؛
  • جذاب و فریبنده نیست؛
  • به موقع نمایش داده نمی‌شود.

دعوت به اقدام انواع مختلفی دارد: تصویر، متن یا HTML.

متنی‌ها محبوبیت بیشتری دارند و خیلی راحت می‌توان به هر جایی از ویدیو اضافه کرد. ولی چیزی که ما دیدیم عملکرد بهتر تصویر بود. دعوت به اقدام‌های تصویری، عملکردشان ۱۳،۰۷ درصد بهتر از متن بود. اضافه کردن یک دعوت به اقدام تصویری، فرصت تماس چشمی با المان‌های بصری را به کاربر می‌دهد. دقیقا همان اتفاقی که برای تصویر شاخص (Thumbnail) هم می‌افتد.

مثلاً دکمه‌ی بزرگ «بیشتر بدانید» در این تصویر، نظر هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. این تصویر پُست‌رُل کل فضای ویدیو را پوشانده و درصد کلیک را به میزان بالایی افزایش می‌دهد.

 

و آخرین حرکت برای موفقیت

بهینه‌سازی، زمانی بهینه‌سازی است که موفقیتی حاصل شود. تاکنون ویدیوی شما چقدر موثر واقع شده است؟ آیا کمکی در رساندن شما به اهداف بازاریابی‌تان کرده است؟ آیا بهینه‌سازی ویدیو تاثیری روی نرخ کلیک یا نرخ پخش و تعداد لیدهای جمع‌آوری شده داشته است؟ اطلاع از عملکرد ویدیو و اینکه ویدیوهای آینده چه تاثیری روی موفقیت استراتژی بازاریابی شما دارند موضوع بسیاری مهمی است که همواره در فرایند بهینه‌سازی ویدیو باید به آن توجه داشته باشید.

اگر شما هم تکنیک خوبی برای بهینه‌سازی ویدیو داشتید با ما در میان بگذارید.