کاویمو در برابر آپارات: تفاوت بر سر چیست؟

با وجود سرویس رایگان آپارات چه نیازی به صرف هزینه برای سرویس‌های اختصاصی میزبانی ویدیو نظیر کاویمو است؟ از حق نگذریم، آپارات بزرگترین سرویس اشتراک ویدیوی حال حاضر ایران و دومین سایت پربازدید ایران از نگاه الکسا است؛ سرویسی که ماهانه بیش از ۲۹ میلیون کاربر فعال دارد. بنابراین ناگفته می‌توان سئوی خوب ویدیوها را در این سرویس (البته برای جذب مخاطب به سایت آپارات) حدس زد. همه اینها درست اما بیایید نیمه خالی لیوان را هم ببینیم.

 

دو پلتفرم متفاوت با دو هدف متفاوت

آپارات و کاویمو، دو پلتفرم کاملا متفاوت بوده و با اهداف مختلفی ساخته شده‌اند. آپارات با هدف کسب درآمد از طریق پخش ویدیو با نمایش تبلیغات به منظور افزایش آگاهی از برند شرکت‌ها و سازمان‌ها طراحی شده است.

کاویمو منحصرا برای شرکت‌ها و افرادی که از ویدیو به منظور کسب درآمد و جذب مخاطب بر روی سایت خود استفاده می‌کنند طراحی شده است. اساسا کاویمو انتخاب ایده‌آلی برای ویدیوهای درون‌سایتی است و آپارات یک شبکه اجتماعی ویدیو محور بوده که موفقیت در آن نیازمند استراتژی‌های منحصر به فردی است.

 

چرا سرویس‌های اشتراک ویدیو قاتل کسب‌وکار شماست؟
بدون شک ویدئوها یکی از بهترین و قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی در فضای اینترنت هستند که گذشته از ارزش و جذابیتشان...

 

کجاها کاویمو بهتر است؟

وقتی قرار به افزایش ترافیک سایت، بهبود نرخ تبدیل یا افزایش مشارکت کاربران در پلتفرم و اکوسیستم اختصاصی شما باشد، کاویمو حرف اول را می‌زند. پلیر سفارشی کاویمو زیبا است، کنترل‌های اضافه آن را می‌توان حذف کرد و کلیک‌های بیشتری جذب نمود.

پلیر کاویمو سریعتر از آپارات لود می‌شود (فایل‌های کوچکتر و اسکریپت‌های اضافی کمتر) و طراحی آن به صورت پیش‌فرض واکنش‌گرا است. سعی کنید اندازه صفحه را تغییر دهید و تطابق خودکار پلیر کاویمو با اندازه‌ی جدید را مشاهده کنید. ولی برای آپارات از این خبرها نیست.

 

 

کاویمو همچنین با ارائه المان‌های تعاملی، جزئیات بیشتری را برای پلیر ویدیو فراهم کرده است. قابلیت آهنربای ایمیل (Email-Gates) به شما کمک می‌کند تا لیدهای بیشتری تولید کرده و به سرویس ایمیل مورد نظرتان ارسال کنید. و برخلاف آپارات چنین امکانی را از تولید کنندگان محتوای ویدیو سلب نموده است.

از همه مهم‌تر، ابزار تحلیگر (آنالیتیکز) کاویمو بسیار بسیار اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از آپارات در اختیار شما قرار می‌دهد. به جای نمونه‌گیری و ارائه‌ی اطلاعات ناقص، تحلیلگر کاویمو چگونگی تعامل مخاطبان با ویدیوهای شما را نشان می‌دهد. می‌توانید با استفاده از نمودارهای تعاملی، تصویری کلی از عملکرد ویدیو مشاهده کرده و دقیق‌تر، با استفاده از نقشه‌های حرارتی، نحوه مشاهده ویدیوها به تفکیک مخاطبان را مشاهده نمایید. حتی امکان ارتباط‌دهی بین مشاهدات و آدرس ایمیل بیننده نیز وجود دارد.

 

ابزار تحلیگر کاویمو چگونگی تعامل مخاطبان با ویدیوهای شما را نشان می‌دهد.

 

چگونه با استفاده از گوگل آنالیتیکز ویدیوهای خود را رصد کنیم؟
هم بازاریاب‌ها و هم تولیدکنندگان ویدیو موظف هستند تا بازگشت سرمایه از ویدیوها را به اثبات برسانند. اما حقیقتاً کیفیت...

 

کجاها آپارات بهتر است؟

اگر افزایش بازدید و سطح دسترسی (Reach) ویدیو نسبت به جذب ترافیک، اهمیت بیشتری برایتان دارد آپارات انتخاب مناسبی است. (البته با استفاده از سرویس شتابدهنده‌) ویدیوهای آپارات عموما ترافیک را از موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی به سمت aparat.com هدایت می‌کنند. این یعنی پیگیری تعامل کاربران با ویدیوها و هدایت آن‌ها به انجام اقدامات مورد نظرتان از طریق محتوای ویدیویی امکان‌پذیر نیست و یا لااقل به صورت موثری امکان ندارد.

اگر کسب‌وکار شما در حوزه کالاهای تندمصرف یا اصطلاحا FMCG است یا مشتریان شما عمدتا به صورت آفلاین با برند شما در ارتباط هستند اولویت دادن به سطح دسترسی بر تعاملات و ردیابی‌های درون‌سایتی تصمیم عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد. به همین صورت اگر در حال پیشبرد یک کمپین بزرگ برندسازی به منظور بهبود بازاریابی دهان به دهان هستید و ردیابی مخاطبان و تحلیل رفتار آن‌ها در قبال ویدیوها اهمیت چندانی برایتان ندارد، آپارات انتخاب مناسبی است.

 

و در مورد سئو؟

سئوی ویدیو دو حالت بیشتر ندارد: بهینه‌سازی سئو برای افزایش ترافیک سایت یا بهبود سئو جهت ازدیاد ترافیک آپارات.

کاویمو به همراه جاگذاری ویدیوها، داده‌هایی ساخت‌یافته در قالب JSON-LD نیز در صفحه تزریق می‌کند. این داده‌ها شامل همه مارکاپ‌های مرتبط schema.org است که به منظور اطمینان از ایندکس شدن ویدیو توسط گوگل درج می‌شوند. توضیحات ویدیو نیز در هنگام بارگذاری، در صفحه ویدیو قرار داده می‌شود. این یعنی آن صفحه برای کوئری‌های مرتبط با آن ویدیو که معمولا به صورت تصاویر ریچ اسنیپت در جستجوی ویدیویی و گاها به صورت جستجوی معمولی ظاهر می‌شوند رتبه خواهد گرفت.

از سوی دیگر ویدیوهای جاگذاری شده آپارات این اطمینان را به شما خواهد داد که آن ویدیو در آپارات رتبه خوبی خواهد گرفت. این ویدیوها در اغلب مواقع به صورت ریچ اسنیپت در نتایج گوگل ظاهر می‌شوند اما مشکل اصلی‌اش این است که مخاطبان شما به ندرت (تقریبا زیر ۱%) از کانال آپاراتی به وب‌سایت اصلی شما روانه می‌شوند.

مخاطبان شما به ندرت (تقریبا زیر ۱%) از کانال آپاراتی به وب‌سایت اصلی شما روانه می‌شوند.

 

با این حساب، سوال اینجاست: تصمیم دارید ترافیک به کجا منتقل شود؟ آپارات یا سایت شما

 

پنج قدم ساده برای سئو کردن ویدیوها در کاویمو
ما اینجا در کاویمو، سخت در تلاش هستیم تا کدهایی که برای جاگذاری در سایت استفاده می‌کنید به لحاظ سئو...

 

آیا امکانش هست که هر دو حالت را در کنار هم داشته باشیم؟

بله! اما هر کدام را برای کاری استفاده کنید.

بسیاری از شرکت‌ها کاویمو را برای جاگذاری ویدیوها در سایت‌شان و به منظور بهره‌مندی از ابزارها و تحلیل پیشرفته ویدیو به کار می‌برند و از طرفی جهت بهره‌مندی از توانمندی‌های شبکه‌ی اجتماعی آپارات تعدادی از ویدیوها را نیز بر روی آن بارگذاری می‌کنند.

اینکه ویدیویی بر روی فیسبوک و اینستاگرام عملکرد خوبی داشته باشد لزوما به معنی عملکرد مشابه بر روی آپارات نیست. بنابراین ویدیوهایی که برای سایت‌تان یا آپارات تولید می‌کنید کاملا نیازمند استراتژی‌ها و خلاقیت‌های متفاوتی هستند. آپارات بیش از اینکه یک پلتفرم میزبانی ویدیو باشد، یک شبکه اجتماعی است و کاربران آن بدون اطلاعات اضافه درباره برند، ویدیوها را تماشا می‌کنند.

آپارات بیش از اینکه یک پلتفرم میزبانی ویدیو باشد، یک شبکه اجتماعی است.

همینطور ویدیوهای شما لزوما همگی برای جامعه کاربری بزرگتر آپارات قابل درک نیستند و بایستی هر ویدیو برای کاربران جدید و ناآگاه در مورد برند ارزشمند باشد. از آپارات باید به صورت استراتژیک و به عنوان بخشی از استراتژی بزرگتر بازاریابی ویدیو و نه فقط به عنوان محلی برای نگه‌داری و میزبانی ویدیوها به کار گرفته شود.

با این حال، وقتی ویدیوها را بر روی سایت خودتان میزبانی می‌کنید به دلیل اینکه آن‌ها به متن صفحه‌ای که ویدیو در آن قرار گرفته‌اند وابسته هستند امکان ساخت ویدیوهای خلاقانه‌تر وجود دارد.

توجه: اگر تصمیم دارید ویدیویی یکسان را هم بر روی سایت خودتان (از طریق کاویمو) و هم آپارات بارگذاری کنید لازم است این هشدار را بدهیم که داشتن یک ویدیوی یکسان در چندین مکان مختلف گاهی اوقات به همگون خواری (معادل فارسی cannibalization) آن ویدیو هم در نتایج جستجو و هم در شبکه‌های اجتماعی منجر خواهد شد.

کاویمو می‌تواند رتبه دامین شما را برای کلیدواژه‌های رقابتی بالا ببرد ولی اگر کاربران به جای اشتراک نسخه‌ی قرار گرفته بر روی سایت، آن یکی که در آپارات قرار دارد را به اشتراک بگذارند، قابلیت ردیابی کاربران که از طریق کاویمو در اختیار شماست را از دست خواهید داد. البته افزایش سطح دسترسی، چنین هزینه‌هایی نیز در پی دارد که هر کسب‌وکاری بنا به سطح ریسک‌پذیری و اولویت‌های بازاریابی‌اش باید ارزیابی کرده و درنهایت تصمیم بگیرد.

 

۹ دلیلی که شما را متقاعد می‌کند که هرگز میزبانی ویدیوهای خود را قبول نکنید!
آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده است که بخواهید ویدئویی که به تازگی ساخته‌اید را بر روی...

 

قابلیت‌های کاویمو

در ادامه لیست برخی از قابلیت‌های سرویس میزبانی ویدیو کاویمو را قرار داده‌ام تا مقایسه‌ای بهتر داشته باشید با آپارات:

 • سیستم رمزنگاری ویدیو با استفاده از تکنولوژی DRM (عدم دانلود ۱۰۰ درصدی ویدیوها)
 • پلتفرمی کاملا بومی برخلاف آپارات که از لایسنس JW Player برای نمایش ویدیو استفاده می‌کند.
 • انعطاف بالا در شخصی‌سازی پلیر (تغییرات دلخواه خود را اعم از رنگ و فعال یا غیر فعال کردن آیکونهای روی پلیر)
 • پشتیبانی از تکنولوژی Adaptive Bitrate
 • مقایسه آسان ویدیوها (A/B Testing)
 • سرویس استریمینگ ویدیو عالی
 • پشتیبانی تا فرمت 4K برای اولین بار در ایران
 • امکان آپلود همزمان چندین ویدیو
 • تشویق کاربران با کوپن‌های تخفیف بر روی ویدیو با قابلیت کلیک
 • بارگذاری لوگوی اختصاصی بر روی ویدیو
 • عدم انتشار ویدیو در کاویمو
 • سئو ویدیوها برای سایت شما
 • امنیت بالا
 • محیطی عاری از هرگونه تبلیغ
 • سیستم پایش اطلاعات مرتبط با ویدیو (آنالیز دقیق رفتار مشاهده کنندگان)
 • امکان قرار دادن دکمه فراخوان (Call to Action)
 • جمع آوری اطلاعات افراد از طریق فرم‌های دریافت اطلاعات (مثل نام، آدرس ایمیل و ...)
 • یکپارچه شدن با سرویس‌های ایمیل مثل میلرلایت
 • امکان افزودن زیرنویس به ویدیوها
 • امکان نمایش بر روی تمامی دیوایس‌ها
 • امکان قرار دادن تصویر شاخص دلخواه (thumbnail)
 • ساخت خودکار فایل صوتی از ویدیوی شما
 • انتقال ویدیو از آپارات و دیگر سرویس‌ها به کاویمو از طریق لینک
 • امکان ذخیره تنظیمات پیش فرض برای ویدیوها
 • امکان نمایش ویدیو بر روی یک دامین خاص
 • امکان تعریف عدم نمایش بر روی IPهای خاص
 • سیستم تبدیل عالی با سرعتی فوق‌العاده
 • دارای video heatmaps
 • دارای Engagement Graphs
 • دارای Date Trends/Device Usage Reports
 • دارای  Geographical Reports
 • دارای Play Rate Reports
 • پشتیبانی باورنکردنی (از طریق تیکتینگ و تماس تلفنی ۲۴ ساعته)
 • و ..

برای استفاده از نسخه رایگان کاویمو می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

کاویمو جایی برای آپلود و میزبانی ویدیوهای شما
آماده برداشتن گام‌های بزرگ هستید؟ با نسخه رایگان کاویمو اولین و بزرگترین قدم را بردارید.