چگونه به روش اسمارت (Smart) برای تولید محتوای ویدیویی هدف‌گذاری کنیم؟

قبل از ساخت ویدیو، ضروری است که هدف اولیه از تولید آن را مشخص کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا محتوای ویدیو را متناسب با هدف تنظیم کرده و سنجش موفقیت ویدیو نیز آسان‌تر شود. متریک‌های رقابت و اهداف می‌توانند گیج‌کننده باشند، بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از شروع کار یک هدف اسمارت (Smart) انتخاب کنید، در ادامه به چگونگی تعیین یک هدف اسمارت در ویدیو مارکتینگ خواهیم پرداخت.

اصول اولیه‌ی تنظیم اهداف اسمارت

 • خاص بودن: هدف مشخص باشد مثلا: جمع‌آوری لیدهای جدید یا ایجاد همهمه و سروصدا.
 • قابل سنجش: تعیین کنید چطور می‌خواهید موفقیت هدف را بسنجید چه به صورت کمی و چه کیفی.
 • دست‌یافتنی: موانع رسیدن به اهداف را مشخص کرده و بر همان اساس اقدام کنید.
 • مرتبط: به تناسب ویدیو با استراتژی کلی بازاریابی و سازگاری‌اش با اهداف فعلی‌تان فکر کنید.
 • دارای چارچوب زمانی: مهلتی مشخص (و عمومی!) که با سایر پروژه‌ها گره خورد باشد تعیین کرده و قائل به این زمان باشید.

بعد از مشخص کردن یک هدف مناسب، تمرکز بر نوع محتوایی که در خدمت آن هدف باشد آسان‌تر می‌شود. در وبلاگ کاویمو، چندین پست درباره‌ی تنظیم استراتژی و تولید محتوای ویدیوییِ بهینه برای پشتیبانی از محصول، برند و ... نوشته‌ایم. توصیه می‌کنیم حتما سری به آن مقالات هم بزنید.

اولین قدم در موفقیت یک کمپین بازاریابی، تنظیم یک هدف روشن است.

این کار چند دلیل دارد:

 • هدف روشن به شما کمک می‌کند تا بتوانید استراتژی دقیقی تدوین کنید.
 • باعث ایجاد انگیزه در تیم خواهد شد.
 • وقتی به چیزی دست پیدا می‌کنید، قشنگ متوجه می‌شوید که تا چه حد، خوب عمل کرده‌اید.

اما هر هدفی را هم انتخاب نکنید. هوشمندانه یک هدف Smart تعیین کنید:

 • خاص (specific)
 • قابل سنجش (measurable)
 • قابل حصول (attainable)
 • مرتبط (relevant)
 • دارای چارچوب زمانی (time-bound)

 

خاص (Specific)

اگر هدفتان بیش از اندازه مبهم باشد، هیچ وقت نمی‌فهمید که به آن رسیده‌اید یا نه. مثلا اگر هدف خود را «افزایش آگاهی از برند» مشخص کنید، دقیقا معلوم نیست این افزایش آگاهی چه زمانی محقق می‌شود. اما اگر هدف خود را افزایش ۵۰ درصدی طرفداران پیج فیسبوکی یا تعداد فالورهای توییتر تعیین کنید به صورت واضح، نقطه حصول هدف مشخص شده است. با شفاف‌سازی هدف، مراحل تحقق آن و کارهایی که شما و تیمتان لازم است بر روی آن تمرکز کنید کاملا مشخص خواهد شد.

 

قابل سنجش (Measurable)

بعد از مشخص کردن هدف، مرحله بعدی، تعیین شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) است که به صورت محسوس در هر زمان نشان دهد تا چه اندازه از هدف شما محقق شده است. به عنوان مثال، رشد چشمگیر ترافیک ارگانیک سایت نشان‌دهنده این است که به خوبی دیده شده‌اید. مطمئن باشید که امکان نظارت این متریک‌ها را دارید. از گوگل آنالیتیکز یا سایر ابزارهای تحلیلی استفاده کنید و این موضوع را هم فراموش نکنید که فرد مناسبی برای پیگیری آمار و ارقام این ابزارها و گزارش درست نتایج گزینش کنید.

 

قابل حصول (Attainable)

هیچ چیزی ضدحال‌تر از این نیست که هدفی غیر قابل حصول انتخاب کنید. به همین خاطر، انتخاب یک هدف واقع‌گرایانه، حائز اهمیت است. هدفی انتخاب کنید که بودجه، نیروی انسانی و تخصص فعلی، توانایی تحقیق هدف را داشته باشد. در هنگام تدوین هدف، زمانی را صرف فکر کردن راجع این موضوع کنید که چه کسی برای رسیدن به این هدف گام بر می‌دارد؛ آیا وقت کافی برای انجام آن دارد و دقیقا چطور می‌خواهد عمل کند. به صورت قدم به قدم مشخص کنید چگونه می‌خواهید به هدف تعیین شده دست پیدا کنید.

 

مرتبط (Relevant)

در کسب‌وکارها، چیزهای زیادی برای دستیابی به آن‌ها وجود دارد. از ساخت لیدها گرفته تا افزایش سطح وفاداری و تعهد مشتریان. در هنگام انتخاب هدف به تصویر کلی و غایی کسب‌وکارتان توجه کنید و متناسب با نتایج مورد نیاز هدف‌گذاری کنید. برای مثال، وقتی مخاطبان هدف شما از اینستاگرام استفاده نکنند، افزایش فالور در این شبکه اجتماعی هیچ نفعی برای شما ندارد. همچنین به تناسب هدف، استراتژی کلی کسب‌وکار و اینکه هدف انتخاب شده مکمل سایر پروژه‌هاست فکر کنید.

 

دارای چارچوب زمانی (Time-bound)

تعیین روشن محدوده‌ی زمانی تحقق هدف، شما و تیمتان را در چارچوبی قرار می‌دهد که دقیقا بدانید فلان زمان باید در چه جایگاهی باشید. با این حال، برقراری یک توازن در این رابطه موضوع مهمی است. طولانی گرفتن زمان باعث می‌شود تا تمرکز و انگیزه شما در تحقق هدف تحت تاثیر قرار بگیرد و بیش از حد فشرده بودن زمان نیز باعث غیرواقعی شدن هدف و عدم تحقق آن خواهد شد.

 

مثال عملی

خبر جراحی برای اکثر بیماران تا حدودی شکه کننده است. آن‌ها زمان سختی را برای تمرکز و پردازش اطلاعاتی که پزشکشان در اختیار آن‌ها قرار داده صرف می‌کنند. مشتریان ما دوست دارند با 4 انیمیشن ویدیویی برای چهار نوع عمل جراحی، حلقه‌ی ارتباطی پزشک و بیمار را بهبود ببخشند.

یک هدف SMART برای این موضوع:

 • Specific: بعد از مشاهده ویدیو، بیننده باید دقیقا بداند قبل، بعد و در حین عمل چه اتفاقی قرار است بیفتد. دانستن این اطلاعات به آن‌ها قوت قلب داده و کمک می‌کند تا سریعتر خود را آماده‌ی عمل کرده و بعد از عمل نیز با سرعت بیشتری به وضعیت نرمال بازگردند.
 • Measurable: تعداد بیننده‌ها و میزان اشتراک ویدیو بایستی ردیابی شود. بعلاوه، پزشکان از بیماران خود سوال می‌کنند و مدت زمان ریکاوری آن‌ها را اندازه می‌گیرند.
 • Attainable: تعدادی از پزشکان و پرسنل پزشکی در اثنای ویزیت بیمار، ویدیوهای نهایی را به او نشان داده و در وب‌سایت نیز منتشر می‌کنند.
 • Relevant: تجربه نشان داده است، بیمارانی که در جریان روند درمانی‌شان قرار می‌گیرند سریعتر از دیگران ریکاور می‌شوند. ارائه اطلاعات ضروری به همراه ویدیوهای کوتاه و موثر به این معناست که پزشکان زمان کمتری برای آماده‌سازی بیماران خود نیاز دارند.
 • Time-bound: این قاعده برای مثال فعلی تقریبا استثناء است. هدف، به کار گرفتن ویدیو بدون اعمال محدودیت زمانی برای کاهش زمان ریکاوری تعداد بیشتری از بیماران است.

در انتها، چک‌لیست تنظیم اهداف SMART را آماده کرده‌ایم که دقیقا به شما می‌گوید از کجا شروع کنید. برای دانلود چک‌لیست، ایمیل خود را وارد کنید.