پخش ویروسی ویدیو؛ هدفی که نباید اولویت اصلی بازاریابی ویدیویی شما باشد!

جذابیت بالا و جلب توجهِ ویدیوهای ویروسی – همان‌ها که در مدت کوتاهی در کل اینترنت پخش می‌شوند - هر بازاریابی را وسوسه می‌کند تا به فکر حرکت به سمت تولید چنین ویدیوهایی بیفتند. در این مطلب با ذکر دلایلی خواهیم گفت چرا نباید هدف اصلی شما در بازاریابی ویدیویی، ساخت ویدیوهای ویروسی باشد.

 

ویدیوهای ویروسی (Viral video)، به ویدیوهای گفته می‌شود که به سرعت در اینترنت پخش شده و دست به دست می‌چرخند.

 

۱. باید خیلی خوش‌شانس باشید

ویروسی شدن یک ویدیو آنطور هم که فکر می‌کنید ساده نیست. در حقیقت تعداد کمی از ویدیوها شرایط ویروسی شدن را دارند. هر دقیقه، ۷۲ ساعت ویدیو در یوتیوب بارگذاری می‌شود و طبق مطالعات، تنها ۰.۳ درصد از این ویدیوها بیش از ۱۰ هزار بازدید کسب می‌کنند. متاسفانه تعداد زیادی از بازاریاب‌ها، کلِ توان و انرژی خود را صرف پیدا کردن رازهای این کار می‌کنند و دستِ آخر، ناامید به نقطه اول می‌رسند چرا که واقعا تکنیک خاص و جادویی برای این کار وجود ندارد و اغلب عامل شانس دخیل است.

البته روش‌های زیادی برای بیشینه سازی تعداد بازدیدهای ویدیو وجود دارد که چند نمونه از آن‌ها عبارتند از:

  • استفاده از طنز و شوخ‌طبعی
  • کوتاه گرفتن طول ویدیو
  • مرتبط بودن محتوا با نیاز مخاطبان
  • سهولت به یاد سپاری
  • استفاده از احساسات
  • و ...

وقت خود را صرف شانس نکنید، به جایش اصولی و درست جلو بروید.

۲. فکر نان باش که خربزه آب است!

اگر چه دنبال امتیاز و ستاره‌های بیشتر بودن عیب نیست ولی اینکه تمام هم و غمتان باشد هم عاقلانه نیست. شما که نمی‌توانید کل پول و زمان خود را صرف بالا بردن یک ویدیو کنید بخصوص با دانستن این موضوع که ویدیوهای ویروسی برایتان پول نمی‎‌شوند. این ویدیوها گرچه حجم بالایی از بازدیدها دارند ولی دلیل نمی‌شود که همه بازدیدها به خرید محصول و سرویس منتهی شود. برای اغلب بازدیدکننده‌ها، تولید کننده‌ی ویدیو اهمیت چندانی ندارد؛ آن‌ها چندان تمایلی به پیشنهادات شما ندارند، فقط آمده‌اند که ویدیو را ببینند. اگر خواستار این هستید که بیننده را به مشتری تبدیل کنید، ویدیوی ویروسی انتخاب خوبی نیست.

 

آموزش نوشتن متن ویدئو در ۷ گام ساده [قالب رایگان]
در مقاله چگونه برای ویدیوهای فروش خود متنی اثرگذار بنویسیم؟ یادگرفتید که نوشتن متن ویدیوهای فروش خود را چطور شروع کنید؛...

 

۳. خیلی کارآمد نیست

تنها، افرادی که می‌خواهید ویدیوهای‌تان به دستشان برسد، مخاطبان هدفِ شما هستند و تنها برای جذب توجه این دسته از کاربران باید ویدیوهای هدفمند بسازید. با مطالعه و تحقیق در مورد مخاطبان هدف، دستتان می‌آید که چه محتوای برایشان مناسب‌تر است. جلب توجه گروهی از مخاطبان که احتمالا به محصول شما علاقه دارند بهتر از آن است که ویدیو را برای دسته‌ی بزرگی از افراد بسازید که تمایل آن‌ها به محصول شما مشخص نیست.

همچنین، متمرکز کردن تمام تلاش روی ویدیوهای ویروسی ممکن است مانع انتقال درستِ پیام شود.

 

برای مثال:

وقتی لحن برند را مناسب همگان انتخاب کنید، برخی از کاربرانِ هدف که می‌توانستید لحن مناسب‌تری برای آن‌ها برگزینید، فدا می‌شوند. (مانند یکی از ویدیوهای بیمتو که در چند وقت اخیر انتقادات زیادی هم در پی داشت.)
مخاطب قرار دادن طیف گسترده‌ای از کاربران، مانع از رسیدن پیام تجاری‌تان به دست افرادی که واقعا از محصولات و سرویس‌های شما بهره می‌برند خواهد شد.
مشکل دیگری که مخاطب قرار دادن طیف وسیعی از کاربران به بار می‌آورد، ساده‌سازی بیش از حد پیام است؛ چیزی که گاهی به قیمت غیرشفاف شدن پیام تمام می‌شود.

بعلاوه، ویدیوهای ویروسی، مثل کمپین‌های هدف‌گذاری‌شده، تاثیر درازمدتی در جذب مخاطبان و تبدیل آن‌ها به مشتری ندارد. این ویدیوها خیلی سریع مشاهده و خیلی سریع هم از یاد می‌روند. اگر می‌خواهید از سرمایه‌تان بیشترین بهره را ببرید، بهتر است روی اهداف واقعی‌تر تمرکز کنید. دوست دارید بیننده‌ها به چه چیزی فکر کنند یا چه کاری انجام دهند؟ آیا دنبال افزایش سطح آگاهی از برند هستید؟ افزایش تعداد لیدها؟ بالاخره هدف نهایی‌تان چیست؟

 

راهنمای گام به گام استفاده از ویدیو در بازاریابی
شرکت تحقیقاتی eMarketer سالها قبل پیش‌بینی کرده بود که تا سال ۲۰۱۳، ۸۵% کاربران اینترنت (چیزی حدود ۱۸۸ میلیون کاربر) به مصرف...