۱۵ روش ارزیابی ایده برای دوره‌ی آنلاین

ایده‌ی خوبی به ذهنتان رسیده و دوست دارید یک دوره‌ی آنلاین برایش درست کنید. اما آیا به موفقیت این ایده اطمینان دارید؟ تا چه حد بازار را می‌شناسید و چه میزان از موفقیت محصولی که قصد تهیه آن را دارید مطمئن هستید؟ در دنیای بازاریابی، مخاطبان، مشتریان و افرادی که قرار است محصولات و خدمات شما را بخرند بیش از علایق شخصی شما اهمیت دارند. پس عاقلانه است قبل از آستین بالا زدن، ببینید مخاطبان شما به چیزی که حاضرید برای آن وقت و هزینه صرف کنید علاقه‌ای دارند یا نه. آیا این محصولی که ایده‌ی آن به ذهنتان خطور کرده چیزی هست که به اندازه کافی فروش کند؟

خوشبختانه یافتن پاسخ این سوالات به لطف تکنولوژی ساده شده است. در حال حاضر روش‌های زیادی که اغلب رایگان/ارزان هستند شما را در این مسیر یاری می‌کنند و به مدرسین و برگزار کننده‌های دوره‌های آنلاین کمک می‌کند تا پیش از شروع کار، در مورد بازدهی بالقوه ایده‌ی دوره، اطلاعات کافی به دست آورند. در این مقاله، شما را با ۱۵ روشِ این کار آشنا می‌کنیم.

منظور ما از ارزیابی یا سنجش اعتبار دوره این است که آیا بازار، آمادگی، تمایل و نیاز کافی برای پذیرش دوره‌ی ما دارد. آیا منِ نوعی که می‌خواهم یک دوره‌ی آموزش آنلاین با موضوع «ویدیو مارکتینگ» عرضه کنم، ظرفیت کافی برای ارائه این محتوا در بازار وجود دارد؟

برای درک آسان‌تر، فرایند لازم برای اعتبارسنجی را به ۴ دسته از فعالیت‌ها تقسیم کرده‌ایم: جستجو، گوش دادن، پرسیدن، تست کردن. نیازی نیست از همه ابزارهای پیشنهاد شده استفاده کنید اما توصیه می‌کنم برای نتیجه بهتر از هر دسته حداقل یکی را به کار بندید.

 

جستجو

جستجو، همیشه اولین راهکاری است که به ذهنمان می‌رسد. موتورهای جستجو، اطلاعات خوبی در مورد اینکه مردم دنبال چه هستند، علایق آن‌ها چیست و اینکه بیشتر روی چه چیزهایی کلیک می‌کنند در اختیار شما قرار می‌دهند. رمز موفقیت در استفاده از این ابزار، درک درست از محتوای دوره‌ای است که قصد تولید آن را دارید و سپس تشخیص کلمات و عبارات کلیدی مناسب که احتمال می‌دهید با آن‌ها جستجو شوید.

بعنوان مثال من برای اینکه تشخیص دهم چه کسانی به دنبال ویدیو مارکتینگ هستند، در گوگل واژه ویدیو مارکتینگ را جستجو کردم. در انتهای صفحه جستجو معمولا گوگل پیشنهادی از کلماتی که توسط افراد زیاد جستجو می‌شود دارد. این می‌تواند شروع خوبی باشد. برای متوجه شدن علایق افراد در زمینه ویدیو مارکتینگ. تصویر پایین را مشاهده کنید.

ویدیو مارکتینگ

نکته: در بسیاری از اوقات مردم زمانی به موتورهای جستجو مراجعه می‌کنند که با مشکلی برخورد کرده باشند. خیلی کم پیش می‌آید که فردی داخل موتور جستجو بنویسید: «دوره آموزشی ...»؛ لااقل این چیزی نیست که در قدم اول جستجو می‌کند. مثلا طرف گوشی‌اش روشن نمی‌شود و ناچار می‌شود در موتور جستجو با کلماتی مثل «روشن نشدن گوشی» مشکل خود را حل کند.

 

با این ذهنیت، لیستی از ۵ الی ۷ عبارت کوتاه که فکر می‌کنید کاربران در هنگام برخورد با مشکل، بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنند را تهیه کنید تا هنگام جستجو، دوره‌ی شما هم جزء نتایج ظاهر شود. در ادامه با چگونگی انجام این کار آشنا خواهید شد.

 

۱. گوگل

بدون شک گوگل اولین چیزی است که باید بررسی کنید. تک تک عبارات کلیدی که در ذهن دارید را داخل گوگل جستجو کنید. بعد نتایج را بررسی کنید.

 • نتایج ظاهر شده چقدر به ایده‌ و موضوع مورد نظر شما نزدیک هستند؟ حواستان به پایین صفحه هم باشد، جایی که گوگل بر مبنای جستجوی کاربران، کلمات و عبارات مرتبط با جستجو را نمایش می‌دهد. این قسمت برای انتخاب عنوان و توضیح دوره، کمک فراوانی می‌کند. مثال زیر نمونه‌ای از سرچ کلمه مدیریت زمان می‌باشد.

مدیریت زمان

 

 • آیا در بین نتایج ظاهر شده، ویدیو هم وجود دارد؟ از آنجایی که اکثر دوره‌های آنلاین، ویدیو محور هستند، ویدیوها را هم بررسی کنید.

 

 

مدیریت زمان ویدیو

 

 • آیا تبلیغات مرتبطی در صفحه، نمایش داده شده است؟ این مورد واقعا نشانه‌ی خوبی است چرا که مطمئن می‌شوید پیش از شما افرادی بوده‌اند که حاضر به پرداخت هزینه تبلیغات برای تصاحب مخاطبان شده‌اند.

 

 

 • آیا دوره‌‌ای مشابه دوره‌ی شما در بین نتایج وجود دارد؟ سعی کنید با اضافه کردن کلماتی مثل «دوره»، «آموزش»، «دروس»، «کارگاه» و نظایر آن جستجو را تکرار کنید. اینکه دوره‌ی آموزشی محبوبی با موضوع مورد نظر شما در بین نتایج وجود داشته باشد نشان از اهمیت آن دارد. باز هم تکرار می‌کنم که وجود تبلیغات مرتبط نشانه خوبی است. این یعنی قبل از شما افرادی بوده‌اند که نیاز بازار را بررسی کرده و به همین دلیل حاضر به صرف هزینه تبلیغات برای جذب مشتری شده‌اند.

 

آموزش گوگل ادوردز

 

جستجو در موتورهای جستجوگر دو حسن دارد: اول اینکه، خیالتان از بابت نیازمندی‌های بازار راحت است و مطمئنید که بعد از ساخت دوره، افرادی هستند که خواهان آن باشند و دوم شناسایی رقبای احتمالی و درک سختی کار است. قطعا وقتی رقبای سرسختی داشته باشید که دوره‌های خوبی ارائه کرده باشند نمی‌توانید با یک دوره ضعیف و تکراری وارد کارزار شوید. اگر خوش‌شانس باشید جستجوهای زیادی حول محور موضوع شما انجام شده ولی هیچ اثری از تامین محتوا برای ارضاء آن خواسته از سوی رقبا وجود ندارد. اینجاست که برگ برنده دست شماست. ناگفته نماند که دوره‌های بسیار کمی با این شرایط وجود دارند.

 

۲. Buzzsumo

این سایت در واقع یک جستجوگر به منظور یافتن محتوایی است که بیشترین سطح اشتراک‌گذاری را در شبکه‌های اجتماعی دارد. با وارد کردن کلیدواژه یا موضوع مورد نظر می‌توانید متوجه سطح اهمیت آن شوید و همچنین رقبای خود را بهتر بشناسید. اینکه با چه عناوینی مخاطبان را جذب کرده‌اند و بیشتر در کدام شبکه‌های اجتماعی، مطلب به اشتراک گذاشته‌اند. مثلا در صورتی که شبکه ‌اجتماعی فیسبوک بیش از بقیه مورد توجه بوده بهتر است که دوره‌ی خود را در این شبکه هم تبلیغ کنید. در حال حاضر این ابزار رایگان نیست ولی می‌توانید از نسخه آزمایشی ۱۴ روزه آن استفاده کنید. بعد از اتمام دوره آزمایشی باید ماهی ۹۹ دلار پرداخت کنید که البته در نسخه سالانه تخفیف خوبی می‌خورد. BuzzSumo واقعا ابزار ارزشمندی برای کارآفرینان و بخصوص صاحبین استارت‌آپ‌های نوپا است.

 

۳. آمازون

برگردیم به ابزارهای رایگان. اینطور نیست که همه فروش‌ها توسط جستجوگرهای قدرتمند صورت بگیرید. آمازون، مکانی است که تقریبا هر چیزی در آن به فروش می‌رسد. بسیاری از کاربران مخصوصا اهالی علم و دانش، محصولات مورد نظرشان را مستقیما داخل سایت آمازون جستجو و خریداری می‌کنند.

شما می‌توانید کلیدواژه مورد نظر را وارد کنید و از نوار کناری، فروشگاه کیندل را انتخاب کنید. کیندل استور، مکانی است که در آن نسخه دیجیتال کتاب‌های آمازون به فروش می‌رسد. این کتاب‌ها در انواع موضوعات عرضه شده‌اند و به شما کمک می‌کنند که میزان استقبال از دوره‌ی آنلاین خود را بسنجید بخصوص اگر تعدادی از آن‌ها جزء اقلام پرفروش آمازون هم باشند.

 

۴. سایت‌های مخصوص ارائه دوره‌های آموزشی

سایت‌های مخصوص ارائه دوره‌های آموزشی نظیر فرادرس، فرانش، هم‌آموز و ... را فراموش نکنید. کلمات کلیدی را در این وب‌سایت‌ها جستجو کنید و تعداد دوره‌های مشابه و مرتبط با موضوع مورد نظرتان را بررسی کنید. ببینید چند نفر به آن رای داده‌اند و آیا برچسب پرفروش خورده است یا نه؟ این سایت‌ها مکان مناسبی برای مشاهده سرفصل‌های پوشش داده شده، چگونگی انتخاب عنوان، توضیحات و جذب مخاطبان است.

 

گوش دادن

کارهایی که در بخش جستجو پیشنهاد شد را در کمتر از یک ساعت می‌توان انجام داد و به راحتی می‌توان میزان استقبال عموم از دوره‌‌ی آنلاین را سنجید. کار بعدی که می‌توانید انجام دهید گوش دادن است. گوش دادن به اینکه کاربران در فروم‌ها، شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها حول موضوع دوره‌ی شما چه فعالیت‌هایی انجام داده‌اند. گوش دادن به اینکه در در گوگل آنالیتیکس رفتار کاربران به صفحات مختلف سایتتان چگونه بوده و بیشتر به کدام صفحات علاقه نشان داده‌اند. از واژه گوش دادن به این دلیل استفاده کردیم که این کار نیازمند بررسی دقیق و تمرکز روی مخاطبان است. این کار بر خلاف جستجو که یک ساعته تمامی می‌شود، نیازمند چندین روز، هفته و یا ماه پیگیری مداوم است. تقریبا هر جایی که مردم اجازه نوشتن و صحبت کردن داشته باشند محل مناسب برای انجام این کار باشد ولی در ادامه با چهار مکان معروف آشنا خواهید شد.

 

۵. جوابکو

جواب کو، یکی از مشهورترین وب‌سایتهای پرسش و پاسخ که حتما باید جزء مکان‌هایی که بررسی‌شان می‌کنید باشد. میزان فعالیت مفید کاربران در جواب کو بسیار بالاست طوری که برای هر موضوعی افراد زیادی نظرات، پاسخ‌ها و عقاید شخصی خود را مطرح کرده‌اند و به نوعی در آن بحث سهیم بوده‌اند.

با بررسی سوالات مطرح شده حول موضوع دوره و بازخوردهای آن می‌توانید به میزان استقبال و آگاهی عمومی در این زمینه پی ببرید. حتی خودتان می‌توانید در مورد موضوع دوره‌ی خود سوالی در جواب‌ کو مطرح کنید و پاسخ‌ها و نظرات کاربران را بررسی کنید. گفتنی است که سوالات مطرح شده در جواب کو خیلی خوب سئو شده و معمولا در موتورهای جستجو ظاهر می‌شوند بنابراین پاسخ‌های که مطرح می‌کنید می‌تواند ترافیک مفیدی به سایت شما هدایت کند. (نمونه دیگر جواب کو پادپُرس می‌باشد.)

 

۶. فیدلی

فیدلی (Feedly) یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌های اشتراک در فید سایت‌ها و وبلاگ‌ها است. در وبلاگ یا سایت‌های مطرح در حوزه مورد نظرتان عضو شوید و خبرنامه‌ی آن‌ها را دنبال کنید – البته سایت‌هایی که شهرت بالا و دنبال‌کننده‌های زیادی داشته باشند. سپس این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • اغلب مطالب حول چه موضوعی منتشر می‌شوند؟
 • چه پست‌هایی محبوب هستند؟ (این قابلیت در فیدلی وجود دارد).
 • آیا این پست‌ها با موضوع دوره‌ی شما تطابق دارند؟
 • چه تفاوتی در آن‌ها می‌بینید؟

فیدلی همچنین توانایی تگ‌گذاری، دسته‌بندی و جستجو در بین محتوایی که دنبال می‌کنید را داراست. به کمک این قابلیت‌ها می‌توانید ارزیابی خوبی نسبت به دوره‌ی آنلاینتان داشته باشید. بیشتر به الگوی کلی مطالب منتشر شده نگاه کنید، یعنی فقط به عنوان و ارتباط آن با موضوع نگاه نکنید، ببینید محتوای ارائه شده چه فرصت‌های بالقوه‌ای را در رابطه با موضوع شما تحت پوشش قرار داده است و بیشتر چه جنبه‌هایی از دوره‌ مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بدانید در دوره‌ی خود، بیشتر روی چه موضوعاتی تمرکز کنید.

 

۷. وبلاگ‌نویسی

با اینکه این روزها تاکید زیادی روی شبکه‌های اجتماعی، ویدیو و دیگر انواع ارتباطی وجود دارد، همچنان راهبری استراتژیک یک وبلاگ را از دارایی‌های ارزشمند هر کارآفرینی می‌دانم. سعی کنید همزمان با گوش دادن و بررسی مطالب منتشر شده، پست‌هایی مرتبط با آن مطالب در وبلاگ خود منتشر کنید. اینگونه خواهید دید کدام یک از پست‌های شما محبوب‌تر از بقیه هستند. به این موارد هم دقت کنید:

 • کدام یک از پست‌ها بیشترین بازدیدکننده را داشته است؟
 • کدام پست‌ها، بیشتر از بقیه اشتراک گذاشته شده است؟
 • کدام دیدگاه‌ها امتیاز بیشتری گرفته‌اند؟
 • مردم در مورد پست‌های شما چه می‌گویند؟ دیدگاه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و غیره.

به طور کلی وقتی موضوعی در وبلاگ شما با استقبال زیادی روبرو می‌شود، می‌توانید مطمئن باشید که ساخت یک دوره‌ی آنلاین در رابطه با آن نیز به موفقیت می‌رسد. البته واضح است که به ثمر نشاندن یک وبلاگ و تدوین یک استراتژی مناسب برای محتوا زمان می‌برد و چیزی نیست که در یکی دو ماه بتوانید به آن دست پیدا کنید. سعی کنید محتوای وبلاگ شما در راستای مطالبی باشد که قصد دارید در دوره‌ی آنلاین خود به آن بپردازید.

 

نکته: راه‌حل سریع‌تر برای دریافت بازخورد از افراد وبلاگ نویسی در پلتفرم ویرگول می‌باشد. مقالات اولیه خود را در این پلتفرم انتشار دهید و بازخوردهای لازم را بررسی نمایید. همچنین می‌توانید با نوشتن مقالات خودتان و زمینه فعالیتی که در آن مشغول هستید را به دیگر افراد معرفی کنید.

 

۸. گوگل آنالیتیکس

طبیعتا هر وبلاگ‌نویسی برای درک مخاطبان، رفتار، سلایق و جهت‌گیری‌هایشان نیازمند استفاده از ابزاری آماری جهت آنالیز وضعیت وبلاگ است که در این زمینه گوگل آنالیتیکس بدون شک برترین انتخاب ممکن است. با این ابزار رایگان به راحتی می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد مطالب مورد علاقه کاربران، مطالبی که بیشترین ترافیک را روانه سایت شما کرده، رفتار مخاطبان سایت، نرخ خروج و بسیاری از پارامترهای دیگر کسب کنید.

ابتدایی‌ترین اطلاعاتی که می‌توانید به دست آورید در بخش Behavior > Overview قرار دارد. در این بخش می‌توانید جذابترین صفحات سایت که بیشترین ترافیک را روانه سایت کرده‌اند مشاهده کنید. با کلیک بر روی هر یک ردیف‌ها می‌توانید اطلاعات جزئی‌تری مثل مدت زمان حضور کاربران در صفحه و غیره را مشاهده کنید. صفحاتی که مخاطبان، زمان بیشتری را در آن سپری کرده‌اند انتخاب مناسبی برای دوره‌های آنلاین شماست. این تنها گوشه‌ای از امکانات آنالیتیکس است. با این ابزار انواع تحلیل‌های راهبردی را می‌توانید انجام دهید.

 

پرسیدن

قبلا اشاره شد که در سایتی مثل جواب کو یا پادپرس می‌توانید سوال بپرسید تا از استقبال کاربران مطلع شوید ولی به جای جواب کو یا پادپرس که یک سایت پرسش و پاسخ عمومی در انواع موضوعات است می‌توانید به فروم‌های تخصصی و نزدیک به موضوع دوره مراجعه کنید. در این فروم‌ها به راحتی می‌توانید از استقبال و رغبت کاربران به دوره‌ی خود مطلع شوید. البته پرسیدن سوالاتی مستقیم در رابطه با فروش دوره به ندرت پاسخی دریافت می‌کند، بنابراین بهتر است با یک سوال غیرمستقیم این کار را انجام دهید تا شاهد مشارکت بیشتری از سوی کاربران سایت باشید.

 

۹. فروم‌های پرسش و پاسخ

به فروم‌هایی مراجعه کنید که به صورت تخصصی در مورد موضوع شما بحث می‌کنند. به عنوان مثال اگر قصد دارید یک دوره‌ی آموزشی درباره لینوکس تهیه کنید. در اینترنت با کلید واژه‌های «لینوکس» به همراه کلماتی مثل «فروم» یا «انجمن» چنین مکان‌هایی را پیدا کنید. البته قبل از طرح پرسش، چرخی در فروم بزنید؛ از سبک سوالات، بازخورد افراد و لحن گفته‌ها اطلاعات لازم را به دست آورید تا بتوانید به زبان آن‌ها سوال خود را مطرح کنید. تاکید می‌کنم هیچگاه به صورت مستقیم در مورد فروش صحبت نکنید. سوالی غیر مستقیم طرح کنید و در متن سوال ضمن اشتراک منابع مرتبط با موضوع از کاربران بخواهید تا از تجربیات خود و اینکه چه فرصت‌ها و چالش‌های جدیدی در آن موضوع وجود دارد صحبت کنند.

 

۱۰. نظرسنجی‌ها

ابزارهایی مثل پرس‌لاین روش خوبی برای برگزاری نظرسنجی‌های آنلاین هستند. تلگرام هم ابزار دیگری است که می‌توان در آن برای نظرسنجی اقدام کرد. تلگرام مزیتی که دارد این است که حتی اگر لیستی از مخاطبان نداشته باشید می‌توانید در گروه‌های مختلف که در زمینه کاری شما فعال هستند عضو شوید  و نظرسنجی خود را در این گروه ها یا کانال‌ها ارائه نمایید. تصویر پایین نمونه‌ای از یک نظر سنجی تلگرامی است که برای برگزاری یک دوره در زمینه شبکه پرسیده شده است.

 

 

سعی کنید سوالات نظرسنجی با که پرس‌لاین مطرح می‌کنید را بسیار کوتاه انتخاب کنید و از پرسیدن سوالات سلیقه‌ای مثل علاقه‌مندی‌های کاربر و سوالاتی که مربوط به اخلاق و رفتار آن‌هاست دوری کنید. بیشتر، سوالاتی بپرسید که در رابطه با چالش‌ها و فرصت‌هایی است که در زندگی با آن‌ها روبرو هستند. برای مثال:

 • بزرگترین مشکل یا چالش شما در رسیدن به هدفتان برای {موضوع دوره‌ی شما} چیست؟
 • برای حل این مشکل چه اقدامی انجام داده‌اید؟
 • کدام یک از روش‌های شما با موفقیت یا شکست روبرو شده است؟

همانند مثال بالا، از پرسیدن سوالات باز که شرکت‌کننده در نظرسنجی در ارائه پاسخ آزاد به گفتن هر چیزی است ابایی نداشته باشید. شما که دنبال آنالیز آماری نتایج نظرسنجی نیستید؛ قصد شما از این کار فهم دغدغه‌ها و نیاز کاربران است و پرسش‌های باز بهترین روش برای جمع‌آوری انواع پاسخ‌های ممکن است. البته پرسیدن سوالات بسته (چند گزینه‌ای) برای دریافت برخی از اطلاعات نظیر سطح مهارت، تحصیلات و شغل و ... مفید است که از این سوالات می‌توان جهت طبقه‌بندی پاسخ‌ها استفاده نمود. نمونه‌ای از این نوع نظرسنجی را ما برای کاربرانی که در سرویس کاویمو ثبت نام می‌کنند استفاده می‌کنیم. که بعد از مدت زمان مشخصی برای آنها ارسال می‌کنیم. تا اطلاعات بیشتری برای نحوه جذب آنها در سرویس کاویمو به دست آوریم. نمونه‌ی آن را می‌توانید در لینک زیر مشاهده نمایید.

 

 

۱۱. مصاحبه

کارآفرینان بایستی همواره شبکه‌ای از مخاطبین داشته باشند. این مخاطبان ممکن است لیست افرادی باشد که در خبرنامه سایت عضو شده‌اند، قبلا محصولی از ما خرید کرده‌اند و یا هر چیز دیگری. از این افراد می‌توان جهت ارزیابی محصولاتی که قرار است به بازار عرضه شود اطلاعات کسب کنید. اگر چنین لیستی ندارید یا اصلا تازه شروع به کار کرده‌اید می‌توانید از فروم‌ها شروع کنید. با فعالیت در انجمن‌های پرسش و پاسخ کم کم با افراد مناسب آشنا خواهید شد و شبکه مخاطبان شما شکل می‌گیرد. شما می‌توانید در این فروم‌ها و با دعوت خصوصی، مخاطبان به مصاحبه دعوت کنید.

بعد از پیدا کردن کاندیدای مناسب، با تک تک آن‌ها از طریق تلگرام، تلفن، ایمیل یا هر راه ارتباطی دیگری تماس گرفته و مقدمات یک مصاحبه را ترتیب بدهید. در مورد چالش‌ها و مسائل مرتبط با موضوع دوره صحبت کنید. در طی این مصاحبه معمولا پیشنهادات خوبی از سوی مخاطبان هدف داده می‌شود که از آن می‌توانید در جهت بهبود و افزایش کیفی دوره‌ی خود استفاده کنید.

توصیه می‌کنم مصاحبه به هر شکلی که هست ضبط شود تا به جای نت‌برداری در فرصت مناسبی بازبینی و بهره‌برداری شود. برای ضبط صدا از تلفن همراه اندرویدی، برنامه ACR Call Recorder را پیشنهاد می‌کنیم. برای سایر پلتفرم‌ها هم می‌توانید در اینترنت جستجو کنید.

 

۱۲. مکالمه گروهی

گاهی در صحبت‌های جمعی، ایده‌ها، مسائل و موضوعاتی مطرح می‌شود که در اندیشه فردی یا مصاحبه دو نفره به آن نمی‌رسیم. به همین دلیل از میان لیست مخاطبان، ۵ الی ۷ نفر که به نظر شما آمادگی خرید محصول‌تان را دارند انتخاب کرده و درخواست شرکت در یک مصاحبه گروهی را برایشان ارسال کنید. برای ایجاد انگیزه جهت شرکت در مکالمه گروهی می‌توانید پیشنهاد یا تخفیفی بدهید که میزان موفقیت در این کار به خلاقیت شما برمی‌گردد.

برای مصاحبه هم چه بهتر که حضوری باشد ولی از طریق اسکایپ یا پلتفرم‌های دیگری مثل زوم، appear.in یا حتی ساخت یک گروه خصوصی در تلگرام می‌توانید ترتیب یک گفتمان چند نفره را بدهید. سعی کنید پلتفرم‌هایی انتخاب کنید که  در آن، امکان مصاحبه ویدیویی وجود داشته باشد تا تعامل سازنده‌تری داشته باشید چون در فضای متنی احساسات، زبان بدن و خیلی از سیگنال‌های دیگر دریافت نمی‌شود. برای مکالمه گروهی نیز می‌توانید جلسه را ضبط کنید تا تمرکز شما به خاطر نت‌برداری از بین نرود و مسائل رد و بدل شده را بعدا بتوانید در فرصتی مناسب بررسی کنید.

 

آزمون

اگرچه برخی از فعالیت‌های بالا مثل ارسال یک پست در وبلاگ و بررسی بازخورد کاربران، بررسی اینکه در نظرسنجی شرکت می‌کنند یا نه و مسائلی از این دست به خودی خود نوعی آزمون تلقی می‌شود ولی در این بخش قصد داریم به صورت مستقیم اقدام به گرفتن آزمون کنیم.

 

۱۳. آهنربای ایمیل

اصطلاح «Lead magnet» که من نام آن را در فارسی «آهنربای ایمیل» می‌گذارم به هر نوع محتوایی گفته می‌شود که در ازای دادن آدرس ایمیل و مشخصات، لینک دانلود آن را در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. این محتوا می‌تواند یک ایبوک باشد، ویدیو، وبینار و چیزهایی از این دست. شما می‌توانید قبل از استارت زدن دوره‌ی آنلاین یک ایبوک خوب در رابطه با موضوع، انتشار دهید. با این کار با یک تیر دو نشان زده‌اید؛ هم متوجه علاقه کاربران به برگزاری دوره‌ی آنلاین در رابطه با موضوع ایبوک خواهید شد و هم لیستی از مخاطبان یا لیدهای بالقوه جمع‌آوری می‌کنید.

سعی کنید تا حد امکان ثبت نام کاربران برای آهنربای ایمیل را ساده کنید. برای این کار می‌توانید از پلتفرم‌های خوبی مثل Mailerlite و Thrive Leads (برای کاربران وردپرس) استفاده کنید. این سرویس‌ها کار ساخت صفحه ثبت نام و دکمه دانلود را بسیار آسان می‌کنند. در هنگام ساخت صفحه‌ای که قرار است آهنربای ایمیل شما در آن قرار بگیرد جهت افزایش ترافیک ورودی، از عباراتی استفاده کنید که به دفعات بیشتری در موتورهای جستجو وارد می‌شود. همچنین از ظرفیت بالقوه شبکه‌های اجتماعی و ایمیل برای افزایش مخاطبان غافل نباشید.

 

۱۴. پیش فروش

آیا امکان فروش محصول پیش از آماده‌سازی آن وجود دارد؟ بله؛ رویکردهای مختلفی برای پیش‌فروش محصول وجود دارد ولی بهترین روش این است که به کاربرانی که پیش از موعد اقدام به خرید محصول می‌کنند امتیازاتی بدهید که در خرید معمولی وجود ندارد مثلا تخفیف‌های وسوسه کننده، دسترسی سریعتر به محصول، اشانتیون و پاداش ویژه، شرکت داده شدن در قرعه کشی و غیره.

وقتی برای دوره‌ی شما (که هنوز آماده نشده) تعداد پیش‌فروش‌ها زیاد باشد، تکلیف روشن است با اطمینان شروع به ساخت دوره می‌کنید ولی اگر پیش‌فروش اندک بود یک جای کار می‌لنگد باید از طریق روش‌هایی که در بخش پرسش و پاسخ مطرح کردیم پیگیر علت استقبال کم باشید تا بتوانید ارزش دوره را نزد کاربران بیشتر کنید. این رویکرد بخصوص در فروش محصولاتی که مخاطبان آن کسب‌وکارهای دیگر هستند کاربرد دارد. اغلب کسب‌وکارها نیازمند آموزش کارکنان خود هستند ولی در بیشتر موارد فرصت کافی برای تولید دوره‌های آموزشی درون سازمانی ندارند به همین خاطر رغبت زیادی به پیش‌خرید دوره‌هایی که نیازمندی‌های آن‌ها را برطرف می‌کنند دارند.

 

۱۵. وبینار

وبینار برای تست نهایی پیش از سرمایه‌گذاری روی محصول اصلی که در کنار پیش‌فروش محصول می‌تواند روش خوبی برای برآورد موفقیت فروش محصول باشد. در این روش شما با ارائه مفاهیم کلیدی دوره در قالب یک وبینار فشرده از طریق پلتفرم‌هایی مثل Zoom یا کلاسینو در طی یک بازه زمانی چند روزه بازخورد کاربران را می‌سنجید. برای مبحث ویدیو مارکتینگ سال گذشته سه بار وبینار آن را برگزار کردیم که حدود ۱۸۰ نفر شرکت کننده داشته است.

این رویکرد با ارائه مینی‌دوره (که آن هم روش مناسبی است) اندکی متفاوت است چرا که در این روش قرار نیست صدا یا ویدیو رکورد کرده و در اختیار مخاطبان بگذارید. شما در قالب یک وبینار مجموعه‌ای از اسلایدها، ورک‌شیت‌ها و نهایتا بخش‌هایی آزمایشی از دوره را پخش زنده می‌کنید. این قسمت آخر بسیار ضروری است چرا که به شما اجازه می‌دهد تا:

 • متوجه شوید محتوای مورد نظر را چگونه ارائه کنید؟ کجاها تمرکز بیشتری داشته باشید؟ چه مواردی را باید اضافه و چه قسمتهای غیر ضروری را حذف کنید.
 • از بازخورد واقعی افراد مطلع شوید. ببینید کجاها با مشکل برمی‌خورند و سوالاتشان بیشتر حول چه محوری است.

در نهایت شما در یک وبینار زنده همانند معلمی که بعد از چندین سال تدریس به نقاط ضعف دانش‌آموزان و کارآمدترین روش آموزش آن‌ها پی می‌برد به اطلاعات ارزشمندی دست خواهید یافت که می‌توانید برای بهبود دوره استفاده کنید. شما بایستی این رویداد (یعنی شرکت در سمینار آنلاین) را به اطلاع لیست ایمیلی و مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی ارسال کنید. توصیه می‌کنم از ایوند به منظور ساخت صفحه فروش، ثبت نام در وبینار، مدیریت اعضا و ارتباط آسان با آن‌ها استفاده کنید.

با جمع‌آوری بازخوردهای کاربران و مکالمه و پرسش‌وپاسخ‌های پی در پی می‌توانید کیفیت دوره را افزایش دهید. همچنین شما می‌توانید نظرات مثبت کاربرانی که در وبینار شما شرکت کرده‌اند را پشتوانه کیفیت دوره‌ی آنلاین خود کنید.

 

حرف آخر: با قدرت شروع کنید...

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردم، نیازی نیست برای سنجش اعتبار و میزان فروش احتمالی دوره‌ی خود از همه ابزارها و رویکردهای بیان شده استفاده کنید. بر اساس ماهیت دوره ممکن است بعضی ابزارها بهتر از بقیه کارایی داشته باشند بنابراین اینکه از کدام ابزار و رویکرد استفاده کنید کاملا بستگی به دوره‌ی شما دارد. سعی کنید در هر بخش، حداقل یکی از سنجشگرها را برای اطمینان از محبوبیت دوره به کار برید.

پاداش استفاده از چندین ابزار به صورت ترکیبی در کنار هم این است که خیالتان از بابت تلف نشدن پول و زمان چند ماهه‌ای که برای ساخت دوره لازم است راحت است. اکنون شما:

 • موضوعی را انتخاب کرده‌اید که نیاز بازار است.
 • پی می‌برید چه بخش‌هایی از محتوا بیشتر مورد بحث و توجه کاربران بوده است.
 • با پرسش و پاسخ از کاربران به نقص‌ها و کمبودهای دوره پی خواهید برد و در می‌یابد که چه بخش‌هایی از دوره را باید بهبود ببخشید.
 • و در نهایت با وبینارهای آنلاین و یا کارگاه‌های آموزشی، هم به اهمیت و محبوبیت دوره پی خواهید برد، هم به نقص‌های دوره و هم لیستی از مشتریان بالقوه‌ جمع‌آوری می‌کنید.

به طور خلاصه با انجام این کارها، ایده‌ی مورد نظر شما قبل از اجرا شدن، مراحل ارزیابی و سنجش اولیه را طی کرده و با اطلاعات کسب شده شروع پرقدرتی خواهید داشت و مهمتر از همه، شما با انجام این کار، اساس یک شبکه پولساز را ایجاد کرده‌اید. درست است که همه این کارها برای ارزیابی دوره انجام می‌شود ولی در کنار آن زیربنایی قوی برای سایر دوره‌ها و ایده‌ها در آینده بنیان نهاده‌اید.