۴ سبک مختلف برای معرفی ویدئوی محصول و شرکت‌تان

ویدئوی معرفی یا Explainer Video یک کلیپ ویدئویی است که معمولا در قالب انیمیشنی جذاب و سرگرم‌کننده در مورد چیستی و چرایی یک محصول یا خدمت، توضیح ارائه می‌دهد. این ویدئو، ضمن معرفی محصول، توضیح می‌دهد که چرا مردم بایستی آن را بخرند. ویدئوی‌های معرفی معمولا کوتاه هستند ولی سبک ارائه‌شان می‌تواند بسیار متفاوت باشد. نکته مهم، انتخاب درست و به‌جای استایل مناسب ویدئو بر اساس نیازهای کسب‌وکار شماست.

جدایی از سادگی و کوتاهی، برای ایفای نقش بهتر این ویدئوها از قواعد ذیل تبعیت کنید:

۱. قوی شروع کنید؛ پیش از هر کاری با طرح مسئله و تکیه بر نیاز کاربر، سعی کنید در همان ابتدای کلیپ توجه و احساسات مخاطبان را به دست بگیرید.

۲. پیچیده نکنید! سریع و سرراست باشید؛ کوتاه بودن ویدئوی معرفی یک ارزش تلقی می‌شود بنابراین هرچقدر کوتاه‌تر بهتر.

۳. از شفاف و دقیق بودن پیامی که به مخاطبان ارائه می‌دهید مطمئن شوید.

۴. داستانی که انتخاب کرده‌ایده باید قانع کننده باشد و به خوبی از ایده کسب‌وکار شما حمایت کند.

سبک‌های زیادی برای ویدئوهای معرفی وجود دارد و شما بایستی بر اساس اهداف اصلی کسب‌وکار خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. همه این سبک‌ها یک رسالت مشترک دارند و آن هم معرفی ایده پیچیده کسب‌وکار شما به ساده‌ترین شکل ممکن است؛ تنها تفاوت آن‌ها شیوه انتقال پیام و ارتباط با مخاطب است.

 

هدف یک ویدیو معرفی: معرفی ایده پیچیده کسب‌وکار شما به ساده‌ترین شکل ممکن است.

 

انیمیشن شخصیت (Character Animation)

 یکی از موثرترین روش‌های برقراری با مخاطبان، استفاده از شخصیت‌های متحرک است. نمونه واقعی آن همین فیلم‌های کارتونی بچه‌ها که معمولا بزرگسالان هم به راحتی جذب آن می‌شوند!

این دسته از ویدئوها با قدرت گرفتن از انیمیشن، و داستان‌های مناسب، پیام و مفهوم مورد نظر را به شکلی سرگرم‌کننده و جذاب به بیننده عرضه می‌کنند. این کار باعث ایجاد یک پیوند احساسی با مخاطبان شما خواهد شد. (زمبه! سگ سگارو، دستمال قدرت کایکو، پسر شجاع یادتان هست؟! نخندید J این نتیجه درگیری احساسی شما با شخصیت و داستان این ویدئوها است.)

انیمیشن شخصیت مزایای بسیار زیادی دارد که سه مورد مهم به قرار ذیل است:

  • بسیار سریع باعث ایجاد همدلی و انتقال فکر خواهد شد بخصوص در محیط اینترنت که هرچیز جالبی به سرعت نشر پیدا می‌کند.
  • شخصیت متحرک به خوبی می‌تواند احساسات مخاطب را برانگیخته و پیام اصلی شرکت شما را به صورت سرراست و قانع‌کننده به آن‌ها منتقل نماید.
  • تبلیغات در عصر کنونی بسیار شخصی و نمادگرا شده است. حتی برای المپیک هم از شخصیت‌های عروسکی استفاده می‌شود. اساسا ذهن انسان تصاویر و نمادها را بهتر به خاطر می‌سپارد. با این حساب چرا شما برای ارتباط بهتر با مخاطبان خود از شخصیت‌های انیمیشنی استفاده نکنید؟

 

ویدئوی وایت‌بردی یا تخته‌سفید

احتمالا در یوتیوب یا سایر سرویس‌های اشتراک و یا میزبانی ویدئو، کلیپ‌هایی دیده‌اید که با ماژیک روی وایت‌برد توضیحات یا خط داستانی خاصی ترسیم می‌شود. با اینکه این نوع ویدئوها بسیار ساده هستند ولی توانایی بسیاری زیادی در انتقال پیام دارند. به عنوان مثال مرکز آموزش بورس از این نوع ویدئو برای توضیح مفاهیم سرمایه‌گذاری و عملکرد بورس به خوبی استفاده کرده است.

این نوع از ویدئوها بسیار قابل فهم و جذاب هستند و برای توضیح قابلیت‌های زیاد و جزئیات محصول انتخاب مناسبی هستند. بر اساس مطالعات و یافته‌های دکتر ریچارد وایزمن – استاد فهم عمومی روان‌شناسی دانشگاه هرتفوردشایر بریتانیا – مخاطبان با مشاهده اشکالی گرافیکی روی وایت‌برد 20% بیشتر از یک ویدئوی صرفا توضیحی اطلاعات کسب می‌کنند.

به عنوان مثال نگاهی به این ویدئوی وایت‌بردی بیندازید:

 

 

موشن گرافیک

موشن گرافیک به ویدئوهایی اتلاق می‌شود که با المان‌های ساده گرافیکی مفاهیم پیچیده یک ایده تجاری را به خوبی بیان می‌کنند. این سبک از ویدئو به دلیل سادگی و جذابیت تاثیر خوبی رو مخاطبان می‌گذارد.

موشن‌گرافیک نسبت به سایر ویدئوهای معرفی غیررسمی‌تر و عامه‌پسند است. البته این به معنی خسته کننده بودن سایر انواع ویدئو نیست بلکه منظور ما ارائه بهتر آمار و ارقام به شکلی قابل درک‌تر و زیباتر در این دسته از ویدئوها است.

جالب است بدانید، موشن‌گرافیک را می‌توان با سایر انواع ویدئوهای معرفی مانند انیمیشن شخصیت ترکیب کرد تا توازن خوبی در معرفی محصول و یا بیان ایده‌های پیچیده کسب‌وکار  برقرار نمود.

 

 

 

لایواکشن

لایواکشن در علم فیلم‌برداری به ویدئوهایی گفته می‌شود که از انیمیشن استفاده نمی‌کنند بلکه مفاهیم مورد نظر، توسط بازیگران و هنرپیشه‌ها عرضه می‌شود. همانطور که گفته شد شیوه ارائه محتوا بستگی به موقعیت و شرایط آن دارد.

به عنوان مثال در معرفی یک هتل و خدمات آن هیچ چیزی به اندازه لایواکشن کارایی ندارد. مشاهده مشتریانی که از خدمات هتل، اظهار خرسندی می‌کنند و یا مشاهده نمای واقعی از معماری و فضای داخلی هتل و موقعیت فیزیکی آن بسیار بهتر از یک موشن‌گرافیک اثرگذاری خواهد داشت.

شاید به ندرت بتوانید به اندازه لایواکشن‌ها کاربران را متقاعد کرد و حس همدلی آن‌ها را برانگیخت. بخصوص وقتی که یک انسان واقعی، مشکلاتی حقیقی زندگی را در یک صحنه واقعی نشان می‌دهد؛ صحنه‌ای که شاید برای مخاطب‌تان هم آشنا باشد. به همین دلیل استفاده از لایواکشن‌ها بهترین روش برای اعتمادسازی در مورد برند شماست.

 

 

جمع‌بندی

امروز استفاده از ویدئوهای معرفی به شدت در حال افزایش است. این موضوع به خاطر پتانسیل و توانایی خوب این ویدئوها در انتقال ساده و سریع مفاهیم پیچیده است. اما این ویدئوها را می‌توان در سبک‌های گوناگونی تولید و عرضه کرد. نکته مهم انتخاب بهترین شیوه بر اساس اهداف بازاریابی کسب‌وکار شماست.

شما می‌توانید از انیمشن شخصیت به عنوان روشی سهل‌الوصول برای درگیر کردن احساسی مخاطب و برانگیختن حس تفکر او استفاده کنید؛ از وایت‌برد ویدئو یا ویدئوی تخته سفید برای مفاهیم آموزشی بهره بگیرید؛ موشن‌گرافیک را برای انتقال ساده مفاهیم پیچیده به کمک عناصر گرافیکی ساده و جذاب و در نهایت از لایواکشن برای افزایش اعتمادسازی کسب‌وکار با تکیه بر روش فردمحور استفاده نمایید. و یا حتی ترکیبی از این روش‌ها!

بنابراین شما بایستی با نگاهی به اهداف و نیازهای کسب‌وکار خود بهترین شیوه انتقال پیام و بیان مفاهیم را تشخیص داده و در نهایت ویدئوی معرفی را با آن ساختار تولید و عرضه کنید.