چرا سرویس‌های اشتراک ویدیو قاتل کسب‌وکار شماست؟

بدون شک ویدئوها یکی از بهترین و قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی در فضای اینترنت هستند که گذشته از ارزش و جذابیتشان به شما این امکان را می‌دهند تا ضمن حفظ مشتریان فعلی پیشنهادات فروش خود را به شکلی جذاب معرفی کرده و مشتریان جدیدی نیز جذب نمایید.

اما اولین و مهمترین قدم، پیدا کردن مکان مناسبی برای آپلود ویدئوها است. ناگفته پیداست که خود شما نیز می‌توانید مستقیما ویدئوهایتان را بر روی سرور شخصی یا هاست اشتراکی آپلود نمایید ولی از آنجایی که این کار هزینه‌بر بوده و مشکلات خاص خود را دارد – که در مطلب دیگری در وبلاگ کاویمو تحت عنوان «چرا نباید ویدئوهای خود را روی وردپرس بارگزاری کنیم.» - به دلایل آن اشاره کرده‌ایم و با در نظر گرفتن مشکلات فنی و مدیریت سخت این ویدئوها، افرادی زیادی به استفاده از سرویس‌های ویدئو استریمینگ خارجی همچون یوتیوب و یا سرویس‌های بومی خوبی مانند کاویمو رو آورده‌اند.

اما همانطور که در مطالب دیگر به تفاوت سرویس‌های میزبانی و اشتراک ویدئو اشاره کرده‌ایم، در سرویس‌های اشتراکی مثل یوتیوب و آپارات مشکلات عدیده‌ای شاهد خواهیم بود؛ به خصوص اگر  بخواهیم برای فروش و بازاریابی از آن استفاده کنیم.

در مطلب حاضر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چرا استفاده از یوتیوب برای بازاریابی و فروش کار صحیحی نیست و چرا استفاده از کاویمو به عنوان یک پلتفرم میزبانی ویدئو می‌تواند انتخاب شایسته‌تری باشد. با ما همراه باشید.

 

از دست دادن نرخ تبدیل و آزرده خاطر شدن کاربران

شما به عنوان صاحب کسب‌وکار دوست ندارید که در انتهای پخش ویدئو، کلیپ‌های مشابهی که بعضا از رقبای شما هستند پیشنهاد شود. بنابراین ناچار به غیرفعال کردن این قابلیت خواهید بود. این محدودیت‌ها هرچند کم ولی باعث ناراحتی کاربران شده و ممکن است آن‌ها وبسایت شما را به مقصد یوتیوب ترک کنند! حتی در خوشبینانه‌ترین حالت که ویدئوهای مرتبط، رقبای شما نباشند؛ گاهی درون کلیپ‌ها تبلیغاتی نمایش داده می‌شود که برای اکثر افراد آزار دهنده است.

بعلاوه لینک‌های یوتیوب در اسمارت‌فون‌ها به صورت خودکار در اپلیکیشن اختصاصی آن باز می‌شود؛ این یعنی درگیر شدن کاربر با اقیانوسی از محتوای سرگرم کننده یوتیوب و فراموش شدن وبسایت شما! که خود مانع بزرگی در مسیر کسب‌وکار و دیده شدن شماست. همه این‌ها درنهایت منجر به از بین رفتن زحمات شما و کاهش نرخ تبدیل مشتری می‌شود.

 

نرخ تبدیل در ویدیو

 

به کلیک کاربران خوشبین نباشید

پلیر یوتیوب از روش‌های تبلیغاتی مختلفی مثل توضیحات، تبلیغات درون ویدئویی و غیره استفاده می‌کند. اما از آنجایی که این شیوه‌های تبلیغاتی به دلیل استفاده نادرست و افراطی همچون تبلیغات پاپ‌آپ اعتبار خود را نزد کاربران از دست داده‌اند، حتی اگر شما با لینک مفیدی سعی در ترغیب کاربران به کلیک بر روی آن و انتقال به وبسایت خود داشته باشید به احتمال زیاد موفقیت چندانی نخواهید داشت؛ چرا که این نوع تبلیغات تجربه کاربری بدی در کاربران نهادینه کرده طوری که به محض مشاهده یک لینک، نخوانده آن را می‌بندند و یا کلا در قسمت تنظیمات حساب کاربری‌شان در یوتیوب، قابلیت نمایش پیام و لینک‌های درون ویدئویی (annotation) را غیر فعال می‌کنند. بنابراین چندان به این موضوع دل‌خوش نباشید که یوتیوب ترافیک ورودی خوبی برای وبسایت شما تامین کند.

 

اشتراک ویدیو - یوتیوب

 

پلیر خشک و بی‌روح

یکی از مهم‌ترین مشکلات پلیر یوتیوب این است که چندان نمی‌توان آن را شخصی‌سازی نمود؛ این یعنی باید فکر استفاده از فریم‌های سفارشی، پوسته‌ها و کنترل‌های گرافیکی زیبا را از ذهن خود بیرون کنید. البته راه‌حل‌های غیر رایجی برای سفارشی کردن آن وجود دارد ولی در جریان باشید که استفاده از این راه‌حل‌ها برخلاف محتوای اساسنامه یوتیوب است. بنابراین در صورتی که به این تکنیک‌ها رو آوردید بایستی ریسک بسته شدن کامل حساب کاربری‌تان و از آن بدتر، قرار گرفتن دامین شما در لیست سیاه گوگل را بپذیرید که صد البته کسی دوست ندارد چنین اتفاق تلخی بیفتند.

 

داخل ویدیو نمیتوانید از کاربر اطلاعات دریافت کنید

حتی اگر کاربران لینک‌ها و متن‌های درون ویدئویی را غیرفعال نکرده باشند باز هم در یوتیوب امکان وارد کردن مستقیم اطلاعات حین تماشای ویدئو توسط کاربران وجود ندارد. تنها کاری که از دستتان برمی‌آید این است که منتظر بنشینید و امیدوار باشید بازدیدکنندگان از طریق آن ویدئو به وبسایت فروش شما بیایند. متاسفانه برای رفع این مشکل هیچ راه و چاره‌‌ای نیز وجود ندارد.

 

تقریبا هیچ راهی برای مقایسه ویدئوها وجود ندارد

ویدئوها نیز همانند مطالب دیگر بایستی هر از چندگاهی با یکدیگر مقایسه شوند؛ اینکه کدام تکنیک‌ها موثرتر بوده و استفاده از چه روش‌هایی آمار فروش شما را بالا برده است همگی نیازمند مقایسه و آنالیز ویدئوها است. اما یوتیوب در این زمینه اطلاعات اندکی در اختیار شما قرار می‌دهد.

تنها اطلاعات آماری که یوتیوب در اختیار شما قرار می‌دهد تعداد بازدیدکنندگان ویدئو، موقعیت مکانی آنها و مدت زمان تماشای ویدئو است. شما بهتر می‌دانید که این اطلاعات اگرچه مفید ولی به تنهایی برای آنالیز بازدیدکنندگان و سلایق آنها کافی نیست.

هر کسب‌وکاری برای شناخت بهتر رفتار کاربران بایستی اطلاعات دیگری مانند میزان کلیک و مراجعه به وبسایت از طریق پیام‌ها و لینک‌های درون ویدئویی، میزان توجه افراد به دکمه‌های فراخوان و حجم مشارکت آنها در وارد کردن اطلاعات درخواستی و بسیاری از شاخص‌های دیگر، هیچکدام در یوتیوب وجود ندارند.

 

آرزوی محال برندسازی از طریق یوتیوب

نیازی به گفتن نیست که یوتیوب تمام و کمال به شما اجازه قرار دادن هر چیزی را در ویدئو نمی‌دهد. حتی این امکان وجود ندارد که به جای لوگوی یوتیوب از لوگوی شرکت خود استفاده نمایید. حال اگر این موضوع را کنار تبلیغات و نمایش ویدئوهای رقبا بگذاریم واقعا چه دلیلی برای استفاده از پلیر یوتیوب در وبسایت شما باقی می‌ماند؟ اینجاست که کاویمو در برابر ارتش سرخ قرار می‌گیرد!

 

کاویمو علاوه بر حل مشکلات فوق، با فراهم نمودن امکاناتی مختص بازاریابی ویدئویی به کسب‌وکار شما جان تازه‌ای می‌دهد.

 

مشکلات مختلف یوتیوب را گفتیم، اما کاویمو به عنوان یک سرویس خوب میزبانی ویدئو چگونه این مشکلات را رفع نموده و چرا استفاده از آن به نفع کسب‌وکار شماست؟ کاویمو یک سرویس میزبانی ویدئوی بومی است که با برقراری توازن بین قیمت، امکانات، اثربخشی، رابط گرافیکی، شخصی‌سازی و کارآمدی، یکی از بهترین سرویس‌های وطنی برای میزبانی ویدئوهای شماست. در ادامه با تعدادی از ویژگی‌های خوب آن آشنا می‌شویم:

 

۱. دکمه‌های فراخوان

برخلاف سایر پلتفرم‌های ویدئویی، قابلیت فراخوان کاویمو (calls to action) تنها چند دکمه خشک و محدود به لینک‌های ساده نیست. شما می‌توانید این دکمه‌ها را کاملا شخصی‌سازی کنید و از آنها برای فراخوان انجام یک کار توسط بازدیدکنندگان استفاده نمایید.

علاوه بر این می‌توانید پیشنهادها و تخفیف‌هایی برای مدت زمان محدود مثلا ۲۴ ساعت به کاربران نمایش دهید؛ که همین موضوع باعث اشتیاق بیشتر افراد به دیدن ویدئوهای شما خواهد داشت. بعلاوه امکان اضافه کردن فرم‌هایی برای دریافت ایمیل و اطلاعات از کاربران وجود دارد. در بازاریابی ویدئویی، این امکانات ارزش بالایی دارند که توسط آن به وضوح می‌توانید از رفتار بازدیدکنندگان و سلایق آنها باخبر شوید.

 

۲. انعطاف بالا در شخصی‌سازی پلیر

شما میتوانید هر بخشی از پلیر کاویمو را مطابق سلیقه و هماهنگ با رنگ‌بندی وبسایت خود تنظیم کنید.

  • تغییر رنگ و تم رابط کاربری پلیر
  • امکان تنظیم پخش خودکار ویدئو به محض باز شدن صفحه و یا به اختیار کاربر
  • پلیر ماژولار با امکان غیرفعال و یا مخفی کردن هر قسمت

 

شخصی سازی پلیر

 

۳. حفاظت از دامنه شما

به آسانی می‌توانید قابلیت پخش ویدئوهای خود را محدود به چند دامنه خاص کنید تا دیگر وبسایت‌ها قادر به پخش آن نباشند. حتی می‌توانید با افزودن لایه امنیتی جدیدی پخش ویدئو را مشروط به وارد کردن رمز عبور کنید.

 

حفاظت دامین

 

۴. بارگذاری سریع

کاویمو نه‌تنها در بحث بافرینگ بسیار سریع و بهینه عمل می‌کند بلکه حتی پلیر کاویمو به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که هیچ تاثیری در سرعت لود سایت شما نخواهد داشت. به این صورت که پس از لود کامل صفحه‌ی شما سیستم پلیر کاویمو وارد عمل خواهد شد و در کسری از ثانیه ویدیوی شما آماده تماشاست. به جرات میتوان گفت این عملکرد بهینه حتی بهتر از یوتیوب خواهد بود.

 

 

۵. امکان یکپارچه شدن کامل با سایر پلتفرم‌های بازاریابی (به زودی)

کاویمو به شما اجازه می‌دهد تا ویدئوهای خود را با سرویس‌های مارکتینگی همچون  PulseMailChimp, MailerLite, Send و سایر موارد مشابه ادغام و یکپارچه کنید. همچنین امکان تنظیم فرم‌های html سفارشی برای پاسخگویی خودکار به ایمیل‌های دریافتی نیز وجود دارد.

 

۶. مقایسه آسان ویدئوها (A/B Testing) (به زودی)

در بحث ویدئو مارکتیگ پیگیری رفتار کاربران موضوعی بسیار مهم و حیاتی است. با ابزارهای تحلیلی کاویمو به راحتی میتوانید رفتار و علاقه بازدیدکننده‌ها را زیر ذره‌بین بررسی کرده و تصمیمات مناسبی اتخاذ نمایید. مثلا به سادگی می‌توانید میزان اثربخشی و جذابیت ویدئوها را با یکدیگر مقایسه کنید؛ مدت زمان پخش، تعداد عضویت در لیست ایمیل و بسیاری از شاخص‌های دیگر در پنلی زیبا روبروی شماست.

 

۷. امکان استفاده از انیمیشن‌های درون ویدئویی (به زودی)

شاید دوست داشته باشید بر روی ویدئوی خود یک نوار اطلاع‌رسانی انیمیشنی و زیبا (Lower Third) به همراه یک متن ساده قرار دهید. این کار نیز در کاویمو انجام شدنی است. به آسانی انیمیشن سفارشی خود را تعریف کرده و با مشخص کردن زمان نمایش، در تایم مورد نظر در داخل کلیپ نمایش داده می‌شود.

 

۸. تشویق کاربران با کوپن‌های تخفیف (به زودی)

بد نیست هر از چند گاهی یک تخفیف را چاشنی ویدئوهای خود کنید؛ این کار باعث افزایش نرخ مشاهده ویدئوها و در نتیجه بهبود چشمگیر نرخ تبدیل مشتری خواهد شد. انجام این کار نیز در این پلتفرم پیش‌بینی شده است.

پیشنهاد میکنیم با عضویت در کاویمو از نزدیک ویژگی‌های این سرویس را بررسی کنید. امتحانش مجانی است.

 

تیم کاویمو زمان زیادی صرف بررسی سرویس‌های خارجی، نقاط قوت و ضعف آنها نموده و اکنون عصاره ویژگی‌های خوب آنها در کاویمو تجمیع شده است. ادعا میکنیم که یکی از برترین پلتفرم‌های میزبانی ویدئو در ایران هستیم و امکانات خوبی را برای این کار فراهم کرده‌ایم. نظر شما چیست، آیا آنطور که شایسته است نیاز شما را تامین نموده‌ایم؟ لطفا ما را از دیدگاه‌های خوبتان بی‌نصیب نگذارید.